Ali Babacan, Bolu'nun deprem bölgesinde olduğunu hatırlattı: “Ülkesini seven bir vatandaş olarak yalvarıyorum: Önlem alın”

10-02-2024
Ali Babacan, Bolu'nun deprem bölgesinde olduğunu hatırlattı: “Ülkesini seven bir vatandaş olarak yalvarıyorum: Önlem alın”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 9 Şubat Cuma günü Bolu’da basın toplantısı düzenledi. Programda Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin’i de tanıtan Babacan, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında bölgede yaşananlara, ekonomiye ve DEVA Belediyeciliği’ne değindi. Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“Bolu için de uyarıyorum: ‘Deprem işi şakaya gelmez’”

“Ben, bir kez de buradan, Bolu’dan yüksek sesle uyarıyorum. Bolu için de uyarıyorum: ‘Deprem işi şakaya gelmez’ diyorum. Başta Naci Görür hocamız olmak üzere, uzmanlar ne diyor? ‘1999 depremlerinde Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolu, Bolu yöresinde tam olarak kırılıp ana kola ulaşamadı. Bu nedenle buralarda, yani Bolu ve çevresinde nitelikli depremler beklenebilir’ diyor. Ülkesini, insanını seven bir vatandaş olarak yalvarıyorum ki; bu ülkenin, yıkımı önlenebilir afetlere feda edecek tek bir canı dahi yok; önlem alınmalı, önlem.”

“Ayrımcı zihniyetini, güzel şehrimiz Bolu’ya boca edenler burada”

“Aklınıza gelebilecek ne kadar güzellik varsa hepsinin Bolu’da örnekleri var. Fakat arkadaşlar, başka şeyler de burada ki, işte bütün bu anlattıklarımı maalesef sıfırlıyor. Yok ediyor. Şaka kılıfına girmiş türlü cümlelerle kadınlara laflar sıralayanlar burada. Bir dizideki sahneye yetişme telaşına kapılıp görevini unutanlar burada. Siyasi ihtiraslarını, şahsi gündemlerini Bolu halkından önemli görenler burada. Ayrımcı zihniyetini, güzel şehrimiz Bolu’ya boca edenler burada. Ama, ‘endişeye mahal yok’, çünkü bizler de buradayız. Nasıl ki Türkiye 1’den büyüktür diyorsak; Bolu da, Bolu halkı da 1 kişinin siyasi çıkarlarından büyüktür diyoruz.”

“Hem tedbirde, hem deprem sonrası şehirleri ayağa kaldırmayla ilgili eksiklikler var”

“312 bin tane konut sözü verilmişti, geçen Mayıs seçimlerinden önce. Bizzat Sayın Erdoğan tarafından. Aslında 850 bin konut ihtiyacı var da, ‘Bir yılda’ dedi, ‘312 bin konutu yapacağız’ dedi. Seçime öyle girdi. Şu anda Kahramanmaraş’ta yapılan konut %10 bile değil. Bir yılda söz verilenin %10’unu bile yapamadılar. Hem tedbirde eksiklik var, hem de deprem sonrası şehirleri ayağa kaldırmayla ilgili büyük eksiklikler var maalesef.”

“Tanıdıklara, eş dost müteahhitlere dağıtılan ruhsatlar öldürüyor”

“Deprem öldürmüyor. Ne öldürüyor biliyor musunuz? ‘Bizim adamımız’ denilerek denetimi yapılmayan dükkânlar öldürüyor. ‘Bizden biri’ denilerek kontrolsüz dikilen binalar öldürüyor. Tanıdıklara, eş dost müteahhitlere dağıtılan ruhsatlar öldürüyor. Yolsuzluk öldürüyor. İhmalkârlık öldürüyor. Tedbirsizlik öldürüyor.”

“Zenginle yoksul arasındaki uçurum sürekli büyüyor”

“TÜİK, ‘Gelir Dağılımı İstatistikleri’ni açıkladı. Yani gelir dağılımı ne demek, bir ülkedeki toplam gelir adil bir şekilde paylaşılıyor mu, yoksa ülkenin ekonomisi büyüyor ama bu zengin daha zengin, fakir daha fakir mi oluyor, bunun istatistiği. Kendileri açık açık ilan ettiler bakın. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin büyüdüğünü TÜİK raporları da ortaya koymuş durumda. Zenginle yoksul arasındaki uçurum sürekli büyüyor.”

“85 milyonluk ülkede, sadece 4 milyon insanın geliri enflasyonun üzerinde artmış”

“Son beş yıldır arkadaşlar, reel anlamda geliri artan toplumun sadece %5’i. Yani toplumun gelir seviyesi en yüksek %5’lik kesimi var ya, son beş yılda sadece onların geliri artmış. Geri kalan %95’lik kesim, ya geliri değişmemiş, ya da yoksullaşmış. 85 milyonluk ülkede, sadece 4 milyon insanın geliri enflasyonun üzerinde artmış; gerçek enflasyonun üzerinde. Geri kalan 81 milyonun ya geliri artmamış, ya da fakirleşmiş. Ülkeyi getirdikleri durum bu.”

“Bugünkü emekli maaşlarıyla artık hesap kitap tutmuyor”

“Türkiye’de, bir emekli vatandaşımız sadece emekli maaşıyla geçiniyorsa ve oturduğu ev kendinin değilse, artık açlığa mahkûm. Mümkün değil. Hesap kitap tutmuyor. Emekli maaşıyla kiramı ödeyeyim, temel gıda ihtiyaçlarımı karşılayayım, üstüme başıma bir şeyler alayım, mümkün değil. Bugünkü emekli maaşlarıyla artık hesap kitap tutmuyor. Gerçekten çok yazık oldu ülkemize. Bu büyük ve güzel ülke bu duruma düşmemeliydi.”

“Bize yoksulluğun resmini çizdiniz”

“Biz onlara memleketin kasasını dolu teslim ettik. Hepsini, mirasyedi hayırsız evlat gibi, har vurup harman savurdular. 2018’de tek imzayla tüm yetkiyi ellerine aldıklarından sonra Türkiye’de orta direk yıkıldı. Rahmetli Özal’ın çok önemsediği, ki orta direk tabirini Türkiye’de yerleştiren odur, çadırın orta direğini çökerttiler. Yoksul daha da yoksullaştı. Ve ben onun için buradan, Bolu’dan diyorum ki, bu anlattığım tablo var ya, anlattığım Türkiye tablosu, buradan Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum; Bolu’dan: Bu tablo sizin eseriniz, başkasının değil. Bize yoksulluğun resmini çizdiniz.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Erdoğan ürünü 2024 Türkiye'si: İş güç yok, yollar çamur, internet sınırlı"

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-02-2024