Ali Babacan: “İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan finansal yapı, artık günümüzün ekonomik sorunlarına çözüm üretmiyor”

12-06-2024
Ali Babacan: “İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan finansal yapı, artık günümüzün ekonomik sorunlarına çözüm üretmiyor”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 130 ülkeden üst düzey hükûmet ve şirket yetkilisinin katıldığı St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF), RT (Russia Today) International’a verdiği mülakatta İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan finansal sistemin artık günümüzün zorluklarını karşılayamadığını ve yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Ali Babacan, şunları söyledi:

“Gelişmekte olan dünyanın, küresel finansal mekanizmalarında daha güçlü bir sese sahip olması gerektiği kesin”

“İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan finansal yapı, artık günümüzün ekonomik sorunlarına çözüm üretmiyor. Gelişmekte olan dünyanın, küresel finansal mekanizmalarında daha güçlü bir sese ve uluslararası finansal kuruluşlarda daha büyük bir paya sahip olması gerektiği kesin. Bu nedenle, ülkelerin bir araya gelerek uluslararası mekanizmaların daha etkili hale gelmesi için baskı yapmaları gerektiğini düşünüyorum.”

“Her zaman iyimser bir anlayışa sahip olmalı ve önümüzde olumlu bir gündem tutmalıyız”

BRICS veya ASEAN gibi organizasyonları daha yüksek bir ses elde etmek için bir tür kaldıraç olarak kullanmak bence çok önemli ve gerekli. Ancak BRICS'i başka bir şeye alternatif olarak görmemeliyiz. BRICS'i bir rakip veya başka bir şeyin karşıtı olarak görmemeliyiz. Aksi takdirde amacına hizmet etmez. Bu yüzden BRICS'i diğer uluslararası organizasyonlara tamamlayıcı bir birliktelik olarak nasıl konumlandıracağımızı düşünmeliyiz. Her zaman iyimser bir anlayışa sahip olmalı ve önümüzde olumlu bir gündem tutmalıyız."

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar: “1 kilo buğday 1 somun bile etmiyor.”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-06-2024