Ali Babacan: “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, Gazze’de yaşanan katliama karşı hiçbir şey yapmadı, yapamadı”

26-03-2024
Ali Babacan: “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, Gazze’de yaşanan katliama karşı hiçbir şey yapmadı, yapamadı”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 25 Mart Pazartesi akşamı Trabzon Beşikdüzü’nde iftar programında konuştu. Babacan konuşmasında Gazze’de yaşanan katliama, ekonomiye, DEVA Partisi’nin yeni kampanyası “Sağdan say, 1-2-DEVA”ya değindi.

Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“Kürsüye çıkıp nara atmaktan kolay bir şey yok”

“Hadi gücün yetmiyor, hiç olmazsa ticaretten vazgeç ya. Çok değiştiler çok. Paranın ucunu görünce, akılları karışıyor. Paranın ucunu görünce zihinleri dağılıyor. İlke, değer, hiçbir şey kalmıyor. Gerçekten yazık oldu. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, bu büyük ülke, Gazze’de yaşanan katliama karşı hiçbir şey yapmadı, yapamadı. Kürsüye çıkıp nara atmaktan kolay bir şey yok.”

“Hamasetten başka, bağırıp çağırmaktan başka ne yaptı?”

“Tam 30 bin insan hayatını kaybetti, 30 bin. Bunların 3’te 2’si kadın ya da çocuk. Yemek kuyruğunda bekleyen insanlara saldırdılar, yüzlerce kişi öldü. En temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, şu anda 2 milyon insanın adeta açık hava hapishanesinde yaşadığı bir yer şu anda Gazze. Peki Gazze’deki bu durum karşısında iktidar ne yaptı? Hamasetten başka, bağırıp çağırmaktan başka ne yaptı?”

“‘Biz düşersek, Gazze düşer’ dememiş miydi? Seçimi kazandı ama Gazze düştü düşüyor”

“Geçen seçimleri hatırlayın, Sayın Erdoğan ne demişti? ‘Eğer biz düşersek, Gazze düşer’ dememiş miydi? ‘Eğer ben bu seçimi kaybedersem, Gazze düşer’ dememiş miydi? Seçimi kazandı ama Gazze düştü düşüyor. Hiçbir şey de yapmadı. Yapamıyor. İsrail’le ticaret tam gaz devam ediyor. Artarak devam ediyor. Güney Afrika Cumhuriyeti, ta dünyanın öbür tarafından ne yaptı? Netanyahu hükûmeti hakkında uluslararası ceza mahkemesine suç duyurusunda bulundu. Lahey Adalet Divanı’na dava açtı, burada soykırma var dedi. Elin Şililisi, Meksikalısı katıldı. Türkiye ne yaptı?”

“Türkiye tam gaz ticarete devam ediyor”

“Pek çok ülke İsrail’e karşı ticaret ambargosu koydu. Elin Hollandalısı uçak parçaları satmayı yasakladı mahkeme kararıyla, çünkü bu uçaklar soykırımında kullanılıyor, sivil halkı bombalıyor diye. Dünyanın öbür ucundaki Malezya, sadece ticareti kestiğiyle kalmadı, kendi limanlarının İsrail’le ticarette kullanılmasını yasakladı. Bırakın mal satmayı, ‘İsrail’e mal götüren gemiler benim limanlarıma uğrayamaz’ dedi. Türkiye tam gaz ticarete devam ediyor.”

“DEVA Partisi’nin logosunun yeri, sağdan saydığınızda 3. sırada”

“31 Mart günü inşallah oy pusulasını elimize aldığımızda, DEVA Partisi’nin logosunun yeri, sağdan saydığınızda 1-2-3. sırada. Onun için, sağdan say, 1-2-DEVA kampanyamızı da bugün öğleden sonra başlatmış durumdayız. Pusulalar uzun, arayıp bulmak zor oluyor, dolayısıyla bizi kolay bulsunlar diye ne diyoruz: Sağdan say, 1-2-DEVA diyoruz.

“Tek kişilik kadro bizi 90’lı yılların karanlığına götürüyor”

“Bu tek kişilik kadro bizi 90’lı yılların karanlığına götürüyor. Ama arkadaşlar, daha evvel de sıkça söyledim; Türkiye’den asla umudumuzu kesmeyeceğiz. Biz bu yanlışların düzeltilmesi için çok çalışacağız, daha çok çalışacağız. Ama dosdoğru çalışacağız. Trabzon’dan, bu güzel şehrimizden bizleri izleyen gençlere, kadınlara, asgari ücretlilere, beyaz yakalılara, mavi yakalılara, emeklilere; hakka inanan, adalet isteyen, zenginlik talep eden herkese seslenmek istiyorum: Yeriniz burası, yeriniz DEVA diyorum.”

“Bu seçim iktidara bir uyarı niteliği de taşıyacak”

“Bu seçim iktidara bir uyarı niteliği de taşıyacak. Eğer iktidar yanlış yapıyorsa, hatası varsa, faul yapıyorsa, hukuk tanımıyorsa, kural çiğniyorsa bu milleti yoksulluğa mahkûm ettiyse, bu seçim aynı zamanda hükûmete bir sarı kart gösterme seçimi arkadaşlar. Bu sarı kartı hep beraber göstermeliyiz ki akıllarını başlarına alsınlar.”

“Belediye meclis seçimlerinde de DEVA Partisi’nin alacağı destek çok önemli”

“Bu bizim ilk seçimimiz. Başkanlarımızın yanı sıra belediye meclis seçimlerinde de DEVA Partisi’nin alacağı destek çok önemli. Sandık günü pusulalarda DEVA’nın alacağı her oy, iktidara ‘Ben özgür bir ülke istiyorum’ demek. Sandık günü DEVA’nın alacağı her oy, iktidara ‘Ben güçlü ekonomi istiyorum, zengin bir ülke istiyorum’ demek.”

 

SONRAKİ HABER

Ali Babacan, bakanların seçim çalışmalarına katılmasıyla ilgili konuştu: “Her şey yasada yazmak zorunda değil; etik, ahlaki bir duruş olur”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

26-03-2024