Ali Babacan: “Videolar, ses kayıtları düşmeye başladıysa bilin ki seçimler geliyor”

21-03-2024
Ali Babacan: “Videolar, ses kayıtları düşmeye başladıysa bilin ki seçimler geliyor”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 20 Mart Çarşamba akşamı Adana’da iftar programında konuştu. Babacan konuşmasında, yaklaşan yerel seçimlere giderken ortaya çıkan video ve ses kayıtlarına, ekonomiye, Adana’da uzun süredir devam eden uyuşturucu sorununa ve tarıma değindi.

Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“Cumhurbaşkanı helallik istemeye başladıysa bilin ki seçimler geliyor”

“Seçimlerin yaklaştığını artık şuradan anlıyoruz: Nasıl ki yaz gelince cemre düşüyor; seçimler yaklaşınca da bir bir videolar düşmeye başlıyor. Montaj ya da değil. Gerçek ya da değil. Ama videolar düşmeye başladıysa, bilin ki seçimler yaklaşıyor. Ses kayıtları düşmeye başladıysa, bilin ki seçim geliyor. Cumhurbaşkanı ‘Bu artık son’ deyip helallik istemeye başladıysa, bilin ki seçimler geliyor. Ülkemizde demokrasiyle anılması gereken seçimler artık şunlarla anılıyor: Düşen videolar, ses kayıtları, pazarlıklar, tehditler, şunlar bunlar.”

“Seçimler uzun süredir seçim marşlarıyla, sloganlarla anılmıyor”

“11 gün sonra sandıklara gideceğiz, oylarımızı kullanacağız. Ülkenin her yeri flamalarla, brandalarla, afişlerle donatılmış. Artık son hazırlıklar yapılıyor: İnsanların kapıları çalınıyor, insanlardan son kez destek isteniyor. Kimi yerlerde tatlı bir telaş hâkim, kimi yerlerde rekabet hepten kızışmış. Bunların hepsi demokrasilerde olan şeyler. Ülkemiz demokrasi kültürü olan, seçimlere alışkın bir ülke. Fakat seçimler uzun süredir seçim marşlarıyla, sloganlarla, adayların tatlı sert rekabetleriyle anılmıyor.”

“Kapılar ardında para hesapları yapanların da bu ülkeye katacakları hiçbir şey yok”

“Muhalefet etmeyi bir kazanç kapısı olarak görenlerin de, kapılar ardında para hesapları yapanların da, seçimlere giderken videolardan medet umanların da, montajlara sığınanların da bu ülkeye katacakları hiçbir şey yok. Çünkü, iktidarıyla, muhalefetiyle, yerel seçimlerdeki hiçbir hesapta halk yok. Çiftçimiz yok. Millet yok. Hizmet yok.”

“Herkeste yarınlara dair bir endişe, herkeste geçim sıkıntısı”

“Herkeste yarınlara dair bir endişe var arkadaşlar, herkeste geçim sıkıntısı. Ne diyor Peygamber efendimiz, ‘Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ diyor değil mi? Açlar çoğaldı ülkede. Adana’da kaç yerde otobüsümüzün önünü kestiler. Mersin’de kaç yerde otobüsümüzün önüne kestiler. Biraz, bir-iki sohbetten sonra emeklilerimiz hemen dert yanmaya başladı. ‘Geçinemiyoruz, açız’ diyorlar. Açlar çoğaldı, insanlar komşularına yardım etme çabasındalar.”

“Çiftçimiz zarar ediyor, ürettikçe daha çok zarar ediyor”

“Merkez Bankası karşılıksız para basıp Kur Korumalı Mevduat’ın kur farkını ödüyor. Bu ülkede enflasyon düşer mi? Karşılıksız para basarak milyonların kesesinden, cebinden alıyorlar, bir avuç zaten parası olana kur farkı ve faiz olarak ödüyorlar. Yaptıkları bu. Onun için sıkıntı büyüyor, onun için emeklimiz feryat ediyor, onun için çiftçimiz zarar ediyor, ürettikçe daha çok zarar ediyor.”

“Gençleri mutlaka toprakta tutmamız gerekiyor”

“Gençler ‘Baba, anne siz para kazanamıyorsunuz ben gideyim geleceğimi, yarınlarımı başka meslekte arayayım’ diyor. Köylerimizde artık gençlerimiz yaşamak istemiyor. Gençler tarımdan kaçtıkça; ben size soruyorum bu ülkede tarımın hali nice olacak? Bu ülkede üretimi, hayvancılığı kim yapacak? Gençleri mutlaka toprakta tutmamız gerekiyor.”

“Uyuşturucu bir kişiye bulaşıyor, tüm aileyi yıkıyor”

“Tüm bu kötü ekonomi, toplumsal çürümeyi de beraberinde getiriyor. Her türlü yasadışı kumar, uyuşturucu ticareti, bahisler memlekette tavan yaptı. Uyuşturucu ticareti artık bir iş alanı haline geldi. Uyuşturucu çocuğa bulaşıyor, anneyi babayı yıkıyor. Kardeşe bulaşıyor, abiyi ablayı yıkıyor. Bir kişiye bulaşıyor, tüm aileyi yıkıyor. Değerli arkadaşlar, bizim hiçbir gencimizi, bu illete teslim etmeye niyetimiz yok.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Ülkenin ekonomisi bu kadar berbatken en çok israf olan seçimi yaşıyoruz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

21-03-2024