Ali Babacan: “Yerel seçimlerle Gazze’yi nasıl beraber anarsınız”

07-03-2024
Ali Babacan: “Yerel seçimlerle Gazze’yi nasıl beraber anarsınız”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 6 Mart Çarşamba günü Tunceli’de bir basın toplantısı düzenledi. Tunceli Belediye Başkan adayı Veysel Güler dahil altı ilçe adayının da katıldığı basın toplantısında Babacan ekonomiye, iktidarın yerel seçim tehditlerine ve Tunceli’nin yerel sorunlarına değindi. Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“‘Bize oy verirseniz Gazze’ye yardım ederiz’ diyor”

“Çıkıyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı, tehdit ediyor. Çıkıyor, diyor ki, ‘Bize oy verirseniz Gazze’ye yardım ederiz’ diyor. ‘Bize oy verirseniz Gazze’yi görmezden gelmeyiz’ diyor. Gazze bir insanlık meselesi değil mi? Bir insanlık meselesi. Şu anda orada her gün bir savaş suçu işleniyor. Her gün bir insanlık suçu işleniyor. Yerel seçimlerle siz Gazze’yi nasıl beraber anarsınız? Büyükşehir belediyesi olarak sizin Gazze’yle ilgili yapabileceğiniz ne var? Belediyenin bir dışişleri bakanlığı mı var, belediyenin diplomasisi mi var?”

“Ülkeyi yönetme tarzı tamamen kutuplaştırmak üzerine”

“Her türlü istismarı görüyoruz. Bir önceki seçimde ne diyordu Sayın Erdoğan, ‘Ya biz kazanacağız, ya Sisi kazanacak’ diyordu. Ne oldu? Bu seçime giderken gitti Sisi’yle kucaklaştı geldi. Ne oldu? Sürekli bir istismar, sürekli bir düşman üretmek ve sürekli kutuplaştırmak; şu andaki iktidarın ülkeyi yönetme tarzı tamamen kutuplaştırmak üzerine.”

“Muhalefetin durumuna bakıyoruz da, üzülüyoruz”

“Biz bir yandan muhalefetin de durumuna bakıyoruz da, üzülüyoruz ya. Gerçekten Türkiye çok daha kaliteli bir siyaseti hak ediyor. Türkiye çok daha düzgün bir siyaseti hak ediyor. İktidarın da muhalefetin de şu anda ülkeye bir hizmet sunmak, bir fayda sağlamak şansını pek görmüyoruz. Zaten bunu görmediğimiz için biz DEVA Partisi’ni kurduk.”

“İktidar partisi mensupları vatandaşla karşı karşıya gelip sohbet edemiyor”

“İktidar partisi mensupları vatandaşla karşı karşıya gelip sohbet edemiyor. Kendi içlerine kapanmış durumdalar. Birbirlerine ev ziyareti yapıyorlar ya da kendi toplantı alanlarına geliyorlar, birbirleriyle oturup kalkıyorlar. Vatandaşlarımızın içine çıkacak, vatandaşlarımızın arasına karışacak yüzleri yok.”

“Türkiye’nin her yöresinde feryat yükseliyor”

“Ülkemiz son derece zor günlerden geçiyor. Türkiye’nin her yöresinde feryat yükseliyor. Ama sanırım bu günlerde en büyük feryat emeklilerimizden yükseliyor. 16 milyon emeklimiz şu anda tam bir yaşam mücadelesi veriyor. Hayatta kalıp kalmama mücadelesi veriyor. Türkiye’de son 4-5 yıldır enflasyon maalesef 70’lerin 80’lerin 90’ların yüksek seviyesine çıktı. “

“Gerçek enflasyon %130’un üzerinde”

“Gerçek enflasyon %130’un üzerinde, TÜİK’in açıkladığı enflasyon %60’lar civarında. Emeklimizin maaş zammı o düşük, gerçekten daha düşük açıklanan TÜİK enflasyonu kadar. Oysa hayat gerçek enflasyon çok daha yüksek. Gerçek enflasyonla TÜİK’in açıkladığı ve emeklilerimizin maaşının artırılmasına baz olan enflasyon arasındaki fark kadar emeklilerimiz her yıl daha da yoksullaşıyor.”

“Sayın Erdoğan sopayı eline aldı, açıkça sallıyor”

“Sayın Erdoğan sopayı eline aldı, açıkça sallıyor. İl il dolaşıyor, insanları tehdit ediyor. Hatay’a gidiyor, ‘Hatay’da bir şey oldu mu, olmaz’ diyor. ‘Benim belediye başkan adayıma destek vermezseniz’ diyor, ‘AK Partili belediye başkanı seçilmezse Hatay’da bir şey olmaz’ diyor. Ordu’ya gidiyor, ‘Bak doğalgaz gelmez’ diyor, tehdit ediyor insanları.”

“Taklit etmek kolay, sarı kartı cebinde taşıyorsun, gösteriyorsun”

“Bu sarı kartı gösteren başka genel başkanlar da varmış, dün söyledi gazeteci arkadaşlar Elazığ’da. Dediler ‘Efendim herkes göstermeye başladı.’ Dedim ‘Bunu taklit etmek kolay, sarı kartı cebinde taşıyorsun, gösteriyorsun. Başka genel başkanlar da başlamış bizden sonra. Bu taklit edilebilir bir şey. Ama dedim, bunu bir taklit etsinler de göreyim. Bizim gibi sadece eğitimle ilgili 500 madde var yapılacak. 500 değil, 100 maddeyi yazsınlar da göreyim.”

“Tunceli’ye deprem geliyorum diyor”

“Ne diyor Naci Görür hoca, ‘En tehlikeli il Tunceli’ diyor. Hani halk arasında bir söz vardır, ‘kaza geliyorum demez’ diye. Ama Tunceli’ye deprem geliyorum diyor. Neden? Çünkü bu bölgedeki Yedisu Fay Hattı 250 yılda bir deprem üretiyor ve o 250 yıllık süre artık dolmuş durumda.”

“ÇED Raporu nasıl oldu da çıktı, sorgulanması gerekiyor”

“Biliyorsunuz, Sütlüce Köyü’ne bir katı atık tesisi yapılması planlanıyor. Onayı kim vermiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Yani şu andaki İstanbul Büyükşehir adayı. 54.900 ağacın kesileceği söyleniyor. Pülümür Çayı’nın saha içinde olduğu; kokusu, gürültüsü, doğaya vereceği zarar da bunun cabası. Buradaki yaşayan insanların itirazına rağmen, onların alanına dokunulmasına razı değiliz. Kaç ağaç kesilecek, doğaya zararı nedir? Tüm bunlara rağmen ÇED Raporu nasıl oldu da çıktı, bütün bunların sorgulanması gerekiyor.”

SONRAKİ HABER

Ekmen: “Geleneksel medyada iktidar tekeline, sosyal medyada ise algoritma çemberine rağmen azimle çalışıyoruz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-03-2024