DEVA Partili Avşar, Bakan Özhaseki’ye imara açılan askeri alanları sordu

25-07-2023
DEVA Partili Avşar, Bakan Özhaseki’ye imara açılan askeri alanları sordu

DEVA Partili Millletvekili Cem Avşar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, İstanbul’daki imara açılan askeri alanları sordu: “Uzmanlara göre İstanbul’u bekleyen 7 büyüklüğünde olası bir deprem varken, deprem toplanma alanları yetersizken, bu lüks konutlar hangi gerekçe ile yapılmaktadır?”, “Yeşil alan olarak bırakılacağı vadedilen ancak daha sonra imara açılan alan miktarı kaç metrekaredir?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle imara açılan askeri alanlara ilişkin soru önergesi verdi.

‘Bu alanların, yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak halkın kullanımına sunulacağı açıklanmıştı’

15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehir içindeki askeri alanların şehir dışına alınması kararı ile ilgili hükümet yetkililerinin, bu alanların imara açılmayacağını açıkladığını hatırlatan Avşar şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin sonrasında hükümet, şehir içindeki askeri alanları şehir dışına taşıma kararı almıştır. Hükümet yetkilileri bu alanların imara açılmayacağı, yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak halkın kullanımına sunulacağını açıklamışlardı.”

‘TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın verilerine göre İstanbul’un yaklaşık %10’unu oluşturan askeri alanlar imara açılmıştır’

“Bugün geldiğimiz noktada Çekmeköy, Zeytinburnu, Maslak gibi değeri yüksek fiyatlarla ölçülen bölgelerde bulunan ve TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın verilerine göre İstanbul’un yaklaşık %10’unu oluşturan askeri alanlar imara açılmıştır.

Örneğin Bakanlığı’nıza bağlı TOKİ’nin bir iştiraki olan Emlak Konut GYO A.Ş. 3. Kolordu Komutanlığı Çekmeköy Kışlası’nın bulunduğu alanın 296 bin 923 metrekarelik bölümünde ‘Çınarköy Projesini’ yapmaktadır. Şirket, alanda toplam 1774 konut, 141 villa ve 56 ticari bölüm inşa edecektir.

Benzer şekilde Zeytinburnu’nda bulunan Eski Tank Bakım Fabrikası’nın arazisi askeri alan statüsünden çıkartılıp imara açılmış ve bu alanda ‘Büyükyalı Projesi’ yapılmıştır. Diğer bir örnek ise Ayazağa Jandarma Genel Komutanlığı’nın arazisinde görülmektedir. Bu alanda da ‘Maslak 1453 Projesi’ yapılmıştır.”

Avşar’ın önergesinde şu sorular yer aldı:

 1. Darbe girişiminde önce askeri alan olan ve imara açılmayarak yeşil alan olarak bırakılacağı vaat edilen ancak daha sonra yapılan değişiklikler ile imara açılan alan miktarı kaç metrekaredir?
 2. Uzmanlara göre İstanbul’u bekleyen 7 büyüklüğünde olası bir deprem varken, deprem toplanma alanları yetersizken ve acil dönüşmesi gereken binlerce konut mevcutken asgari ücretli ve orta gelir grubuna hitap etmeyen bu lüks konutlar hangi gerekçe ile yapılmaktadır?
 3. İmara açılan bu alanlarda İstanbullunun yeşile ve rekreasyon alanına olan ihtiyacı ne kadar gözetilmiştir?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar: “Kiralar minimum 10 kat artmışken, asgari ücret sadece 5 kat arttı”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

25-07-2023