DEVA Partili Avşar: “Geldiğimiz bu noktanın sebebi kutuplaştırıcı dil ve ötekileştirici söylemdir”

06-01-2024
DEVA Partili Avşar: “Geldiğimiz bu noktanın sebebi kutuplaştırıcı dil ve ötekileştirici söylemdir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar verdiği yazılı soru önergesinde; toplumun geldiği bu durum siyasetin kutuplaştırıcı dili ve ötekileştirici söylemleridir diyerek, Koç Üniversitesinde yaşanan olayın kabul edilebilir olmadığını, sorumluluk makamında olan Bakanlığın bir girişimde bulunup bulunmadığını sordu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, “Kutuplaştırıcı dilin ve ötekileştirici söylemlerin etkisinde kalan ülkemiz, her gün yeni sorunlara ve çok geride bırakması gereken olaylara şahitlik etmektedir. ‘Farklılıklarımız, zenginliğimizdir.’ ilkesi, karar mercileri tarafından yeterince özümsenmediği ve işlenmediği için halk nezdinde olması gerektiği kadar benimsenmediği görülmektedir.” dedi.

“Ortak değerler ve ülküler yerini etnik kökene, mezhebi ayrımcılığa ve cinsel farklılıklara bırakmıştır”

“Ortak değerler ve ülküler yerini etnik kökene, mezhebi ayrımcılığa ve cinsel farklılıklara bırakmaktadır.” diyen Avşar, “Kamuoyunda geniş yankı uyandırdığı üzere Koç Üniversitesinde tasvip etmediğimiz bir olay yaşanmıştır.” İfadelerini kullandı.

Önergede olayın meydana gelişi hakkında bilgi veren Avşar, ” İddia edildiği ve ses kayıtlarında anlaşıldığı üzere, Koç Üniversitesinde TÜBİTAK birincisi F.B. isimli genç, “Kürt Alevi” olduğu için aynı odada kaldığı 2 öğrenci tarafından sözlü ve fiziki saldırıya uğramıştır. F.B. ile aynı odada kalan Hasan Ege K. ve Arda D. aralarında süren tartışma nedeniyle F.B.’nin odayı terk etmesi için baskı ve şiddet uygulanmıştır. 15 Kasım 2023 gecesi yaşanan olayda Hasan Ege K. tarafından kemerle dövülmüş, yüzüne sıcak ütü bastırılmaya çalışılmış ve şiddetli saldırıya uğramıştır. Arda D. ise F.B.’yi neşter benzeri kesici bir aletle yüzünden ve karnından yaralamış ve yumrukla vurmaya devam etmiştir. Olay sonrası ambulansla hastaneye kaldırılmış ve olay mahkemeye intikal etmiştir.” şeklinde konuştu ve bu bağlamda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sorular sordu.

“Mağdur, neden daha çok mağdur edildi?”

“Savcılığa sunulan soruşturma dosyasında açık ve net bir şekilde şahitli olarak anlatıldığı ve ses kayıtlarında şüpheye yer bırakmayacak açıklıkta dile getirildiği halde etnisitesi ve inancı dolayısıyla saldırıya uğrayan F.B. neden fail ile aynı muameleye tabi tutulmuştur? Bakanlığınız tarafından söz konusu olayın failleri hakkında ayrıca bir işlem başlatılmış mıdır?”

“Olaya karışan 3. şahıs hakkında bir yaptırım olacak mı?”

“Olayın ortağı olan diğer şahıs hakkında bir yaptırım kararı alınmadığı görülmektedir. Bu hususta bir tedbiriniz olacak mıdır?”

“Mağdur, neden okuldan uzaklaştırıldı?”

“Olayın mağduru olan F.B. hakkında üniversite yönetimi tarafından verilen okuldan uzaklaştırma kararı konusunda bir araştırmanız oldu mu?  Söz konusu hak ihlalinin giderilmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?”

“Üniversite hakkında idari bir soruşturma başlatıldı mı?”

“Olay, üniversite yurdunda ve sistematik bir şekilde cereyan etmiştir. Bu konuda kayıtsız kalan üniversite yönetimi hakkında idari bir soruşturma yapılmış mıdır? Bakanlığınızın konuyla ilgili bir çalışması bulunmakta mıdır?”

“Benzer olayların yaşanmaması için bir tedbiriniz var mı?”

“Devlet veya özel yurtların güvenliği ve sağlıklı işleyişi ile ilgili Bakanlığınızın bir denetim prosedürü var mıdır? Buna benzer başka olayların yaşanmaması için ne tür tedbirler alınmaktadır?”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Niye bu ülkenin insanlarını nefretle dolduracak bir siyaset yapıyorsunuz?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-01-2024