DEVA Partili Avşar; “TMO, bir an önce artan maliyetlere değecek bir hububat alım fiyatı açıklamalıdır”

14-05-2024
DEVA Partili Avşar; “TMO, bir an önce artan maliyetlere değecek bir hububat alım fiyatı açıklamalıdır”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle Meclis’te konuştu. Avşar; çiftçi ve üreticinin mağduriyetine değinerek, TMO’nun maliyet artışlarının göz önünde bulundurulmasını, emeğe değecek bir hububat alım fiyatı belirlenmesini ve geçen sene yaşanan mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin de alınmasını dile getirdi.

“Hasattan sonra yapılan fiyat açıklaması çiftçimizi mağdur ediyor”

Yaklaşan hububat hasat döneminde bir an önce hububat alım fiyatlarının açıklanması gerektiğini söyleyen Avşar; “Ülkemizde hasattan sonra yapılan fiyat açıklaması çiftçimizi hem mağdur ediyor hem de serbest piyasada tüccara ürününü düşük fiyata satmak zorunda bırakıyor.”, dedi.             

“TMO, hububat alım fiyatını belirlerken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 1 kg buğdayın üretim maliyeti için açıkladığı 10 lira 87 kuruşu unutmamalıdır”

Yükselen maliyetlere değinerek geçen sene TMO’nun açıkladığı fiyatları hatırlatan Avşar; “Geçen yıl TMO buğday alım fiyatını 9,25 TL, arpa alım fiyatını 7,50 TL olarak belirlemişti. Bu yıl ise yüksek enflasyon ve geçen yıl bu zamanlara göre ikiye katlayan mazot fiyatı derken Buğday hasadının başladığı bu günlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği 1 kg buğdayın üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş olarak açıkladı.”, şeklinde konuştu.

“Randevu alamama, kotalı alım gibi konularda çiftçimiz mağdur edilmemeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır”

TMO’ya uyarılarda bulunan Avşar; “Bu maliyet artışları dikkate alınarak üreticimizin emeğine değecek bir fiyat belirlenmelidir. Ayrıca geçen sene yaşanan randevu alamama, kotalı alım vb. konularda çiftçimiz mağdur edilmemeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.”, diye konuştu.

“Daima emekten taraf olacağız”

Daima çiftçiden taraf olduklarını, emeklerinin karşılığını almaları için mücadele edeceklerini belirten Avşar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: “Devlet cemaatleşmemeli, cemaatler de devletleşmemeli”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

14-05-2024