DEVA Partili Avşar’dan buğday fiyatı tepkisi: Hükümet üretime ket vurmak için elinden geleni yapıyor

07-06-2024
DEVA Partili Avşar’dan buğday fiyatı tepkisi: Hükümet üretime ket vurmak için elinden geleni yapıyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, hububat taban fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin ‘gıda enflasyonuyla mücadele ediyoruz’ dediğini ancak üretime ket vurmak için de elinden geleni yaptığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin buğdayın üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş olarak açıkladığına dikkat çeken Avşar, maliyet artışları göz önüne alındığında buğday alım fiyatının çok yetersiz olduğunu ve çiftçinin endişeleri dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hükümetin sürekli tutarsız politikalar içinde olduğunu, sürekli mağdur kitleler oluşturduğunu savunan Avşar, “Bir taraftan enflasyonla, gıda fiyatlarındaki artışla mücadele ediyoruz, diyeceksiniz diğer taraftan maliyet düzeyinde taban fiyat açıklaması yapacaksanız.” diye konuştu.

Maliyet artışlarına değinen Avşar, açıklanan fiyatları geçen senenin fiyatlarıyla karşılaştırarak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Ziraat Odaları Birliği, buğdayın üretim maliyetini 10 bin 78 kuruş olarak açıklamışken; geçen sene 8 bin 250 lira olan ekmeklik buğday bu sene 9 bin 250 lira olarak; yine geçen sene 9 bin lira olan makarnalık buğday bu sene 10 bin lira olarak açıklandı. Fark ödemesi ise ton başına 1750 lira.” 

“Dağı taşı ekin diyen anlayış, çiftçiye adeta tarlayı tapanı bırakın diyor” 

“Bu rakamlara bakıldığında, dağı taşı ekin diyen anlayış, çiftçiye adeta tarlayı tapanı bırakın diyor. Eskiden törenle, Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar şimdi bir twetle yapılıyor. Bu bile işin vahameti açısından yeterince açıklayıcı” diyen Avşar, tarım ülkesi olan Türkiyemiz ihracat yapan bir ülkeyken maalesef iktidarın yanlış tarım politikalarıyla kendine yetmek şöyle dursun artık tarım ürünlerini çok yoğun bir şekilde ithal eden bir konuma geldiğini söyledi.

“Geçen sene yaşanan randevu problemlerine karşı mutlaka tedbir alınmalıdır”

Avşar, “Öte yandan hasatın yapılmaya başlandığı bölgelerden gelen ilk haberlere bakılırsa geçen sene ürün kabulünde yaşanan sorunlar yine yaşanacak, randevu problemleri ortaya çıkacaktır. Buna karşı da acil tedbirler alınmalıdır.” uyarısında bulundu.

“Sayın Bakana açık çağrımdır. Bu açıklamayı geri alın, çiftçimizin endişelerine kulak verin”

 Her zaman üreticiden, çiftçiden, halktan yana olacaklarını aktaran Avşar, iktidara seslendi. “Sayın Bakana açık çağrımdır. Bu açıklamayı geri alın, çiftçimizin endişelerine kulak verin, bu kararı yeniden değerlendirin, emekliyi, esnafı, memuru mağdur ettiğiniz gibi çiftçimizi de daha fazla mağdur etmeyin.” dedi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal’dan buğday alım fiyatına tepki: Çiftçiyi toprağa küstürmek hiç mi vicdanınızı sızlatmıyor?

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-06-2024