DEVA Partili Cem Avşar, Dere Yataklarındaki Yapılaşma Durumunu Bakan Özhaseki’ye Sordu

13-10-2023
DEVA Partili Cem Avşar, Dere Yataklarındaki Yapılaşma Durumunu Bakan Özhaseki’ye Sordu

DEVA Partili Milletvekili Cem Avşar, 2006 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Dere Yatakları ve Tașkınlar ile ilgili genelgeyi hatırlatarak, geçen 17 yılda neden uygulamaya alınmadığını, şayet uygulandıysa neden sonuç vermediğini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu.

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, Eylül 2006 tarihli 26284 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Dere Yatakları ve Tașkınlar İle İlgili 2006/27 sayılı Genelgeyi hatırlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) verdiği soru önergesinde, genelgedeki hususlara yer veren Avşar, Çeşitli kullanım alanları oluşturmak maksadıyla derelerin üzeri, zaruri hallere münhasır olmak üzere DSİ Genel Müdürlüğünün izni alındıktan sonra gerçekleştirilecek işlemler hariç, kesinlikle kapatılmayacaktır. Bunun dışında dere yataklarında gerçekleştirilecek her türlü yapılar ilgili kurum veya kuruluşlarca onaylı bir projeye dayandırılacaktır. şeklinde ifadelerin yer aldığını belirtti.

Avşar, genelgede günümüzde meydana gelen sorunlar ile ilgili Kamu kurum ve kuruluşlarınca, köprü altındaki su akış kesitinin daralmasına sebebiyet veren ve su akışını engelleyen yapılar yapılmayacaktır. Özel ve tüzel kişilerce yapılmak ve yaptırılmak istenen bu tür yapılara da kesinlikle izin ve ruhsat verilmeyecektir. İlgili kurumlarca yapılan denetimler neticesinde su akış kesitinin daralmasına sebebiyet verdiği tespit edilen yapılar, imar mevzuatına göre mülki amirlerin sorumluluğunda yetkili belediye veya özel idare tarafından derhal kaldırılacaktır.şeklinde hükümlerin olduğunu ifade etti.

‘Antakya-Asi Nehir yatağının yapılaşmaya açıldığı haberleri doğru mudur?’

Avşar, verdiği soru önergesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

 1. Geçen 17 yıllık sürede söz konusu genelge hükümleri ne kadar uygulanmaya alınmıştır? Şayet uygulandıysa her yıl Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde yaşanan taşkınların sebebi nedir? Ve kaç taşkın yaşanmıştır?
 2. Yapılan araştırmalara göre İstanbul’daki mevcut derelerin % 80 civarının üstü kapatılmış ve yapılaşmaya açılmıştır. Son taşkınlarda gördüğümüz üzere, apaçık yönetmelik hükümlerine aykırı olarak oluşturulan yapılaşmaya karşı bir tedbir alınmış mıdır? Bu usulsüzlüğe göz yuman ya da gerekli denetimleri yapmayarak buna sebep olan kurumlar ve kişiler hakkında bir işlem yapılmış mıdır?
 3. Kamuoyunda geniş yankı bulan Antakya-Asi Nehir yatağının yapılaşmaya açıldığı haberleri doğru mudur? Şayet doğru ise gerekli zemin etütleri ve mikro bölgeleme çalışmaları yapılmış mıdır? Genelgede belirtilen ilgili kurum görüşlerine başvurulmuş mudur?

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Masum insanların kanı dökülürken savunulacak haklı dava olmaz; milyonlarca masumun toplu cezalandırılması ise insanlığa sığmaz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

13-10-2023