DEVA Partili Dalgın, 1 Ekim’de Yürürlüğe Giren AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na İlişkin Çalışmaları Bakan Bolat’a Sordu: “KOBİ’lerimizin uyum çalışmalarında desteklenmesi amacıyla finansman desteği planlanmakta mıdır?”

17-10-2023
DEVA Partili Dalgın, 1 Ekim’de Yürürlüğe Giren AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na İlişkin Çalışmaları Bakan Bolat’a Sordu: “KOBİ’lerimizin uyum çalışmalarında desteklenmesi amacıyla finansman desteği planlanmakta mıdır?”

DEVA Partili Milletvekili Burak Dalgın, gerekli düzenlemeler ve uyum politikalarının hayata geçirilmemesi halinde 1 Ekim’de yürürlüğe giren Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’ndan (SKDM) ihracatçılarımızın önemli ölçüde zarar görebileceğini belirterek, bu konuda yapılan çalışmaları Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a sordu.

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, Ticaret Bakanı Ömer BOLAT tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Avrupa Birliği’nin (AB) 1 Ekim’de yürürlüğe giren Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nı (SKDM) gündeme getirdi.

AB’nin ihracatımızdaki payının yüzde 40’ın üzerinde olduğuna dikkat çeken Dalgın, gerekli düzenlemeler ve uyum politikaları hayata geçirilmediği takdirde SKDM’nin ihracatımıza önemli ölçüde zarar verme riski olduğunu belirtti.

Burak Dalgın, SKDM çerçevesinde belirlenecek olan serbest tahsisat oranlarının AB’ye ödenecek vergi miktarı nedeniyle önümüzdeki süreçte ihracatçılarımıza ilave maliyetler getireceğini ifade ederek, bu durumun firmalarımızın Avrupalı firmalarla yürüteceği iş birlikleri ve ortak projelere olumsuz etkileri olacağına vurgu yaptı.

‘İhracatçılarımızın yeterli uyumu sağlayabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmış mıdır?’

Burak Dalgın, verdiği soru önergesi kapsamında Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a şu soruları yöneltti:

 1. Bakanlığınız tarafından, SKDM’nin ilk aşamasına ihracatçılarımızın yeterli uyumu sağlayabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmış mıdır? Bunlar nelerdir?
 2. Karbon fiyatlarını içerecek Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) ve ETS’ye dahil olmayan ürünlerde karbon vergilerinin nasıl uygulanacağına ilişkin çalışmalar hangi aşamadadır? Sürecin ne zaman tamamlanması öngörülmektedir?
 3. Hem Yeşil Mutabakat hem de SKDM’ye uyum çalışmalarında KOBİ’lerimizin kaynak yetersizliği nedeniyle büyük ölçekli firmalara kıyasla eksik kaldığı bilinmektedir. Bu doğrultuda, KOBİ’lerimizin uyum çalışmalarında desteklenmesi amacıyla finansman desteği planlanmakta mıdır?
 4. İşletmelerimizin enerji verimliliğinin artırılması ve sürdürülebilir atık yönetiminin desteklenmesi amacıyla makine/teçhizat alımında teşvik verilmesine yönelik bir çalışma yapılmakta mıdır?

 

SONRAKİ HABER

Yeneroğlu, Bakan Tunç’a HSK’ya Gönderilen ve İstanbul Anadolu Adliyesi’nde rüşvete bulaşan ve çeteleşen hakim ve savcı iddialarını sordu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-10-2023