DEVA Partili Ekmen: “Adli Tıp’tan insaf, denetimli serbestlik ve cezaevi infaz yerleri konusunda çözüm bekliyoruz”

27-06-2024
DEVA Partili Ekmen: “Adli Tıp’tan insaf, denetimli serbestlik ve cezaevi infaz yerleri konusunda çözüm bekliyoruz”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sorular yöneltti. Ekmen, adli tıp zorlukları, denetimli serbestlik uygulamaları ve cezaevi infaz yerleri konularında çözüm beklediklerini vurguladı.

Ekmen, ağır hasta ve hükümlülerin Adli Tıp'tan rapor almakta yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, "Daha önce AK Parti iktidarlarının tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınacak rapora dair bir taahhüdü vardı. Bu hafta Meclise gelmesi beklenen pakette veya önümüzdeki dönem çalışmalarında bu yönde bir girişiminiz olacak mı?" diye sordu.

Denetimli serbestlik uygulamalarında cezaevleri arasındaki farklılıkları vurgulayan Ekmen, "Denetimli serbestlik hususunda kurul kararları çok ciddi farklılıklar göstermekte. Sıklıkla cezaevi değişikliğini bu sebeple talep eden insanlarla karşılaşmaktayız çünkü ilk cezaevinde denetimli serbestlik çok katı uygulanıyor, diğer cezaevinde daha esnek. Cezaevleri arasındaki, kurul kararları arasındaki yaklaşım farklılıklarının giderilmesi ve bunun da mahkûm veya tutuklu, özellikle hükümlü lehine yorumlanması hususunda bir çabanız olacak mı?" sorusunu yöneltti.

Ekmen, mahkûm ailelerinin yaşadığı zorluklara da değinerek, "Mahkûmu değil aileleri cezalandıran ikamet yerinden çok uzak cezaevlerinde ceza infazına son vermeyi düşünüyor musunuz?" dedi.

Ekmen'in sorularına yanıt veren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, iyi hâl uygulamalarında farklılıkların bireysel bazda değerlendirildiğini belirtti. Bakan Tunç, "Kurumlarımızda değerlendirmeler bireysel bazda yapılıyor, her dosya, her kişi farklı değerlendiriliyor. Herkesin kişilik özellikleri ve toplum için oluşturduğu risk ayrıca değerlendiriliyor. Toplum için tehlikelilik değerlendirmesinde suç türlerine göre farklı değerlendirmeler yapılabiliyor. Disiplin cezalarının varlığı, iyi hâllik durumunu farklılaştırabiliyor" diye konuştu.

Bakan Tunç cevaben, ceza infaz sisteminin iyileştirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi konusunda Ekmen ve komisyon üyeleriyle daha sıkı iş birliği içinde olacaklarını kaydetti. Tunç, "Ceza infaz sistemimizi, ceza adaletine de uygun bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayalım. O nedenle, sadece bu toplantılara zaman zaman katılalım, durumu değerlendirelim. Görüşleriniz bizim için çok değerli" ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Dalgın, İSO 500’e giren sanayi kuruluşlarını tebrik ederek, 2023 yılı araştırma sonuçlarını değerlendirdi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

27-06-2024