DEVA Partili Ekmen: “Taşucu üzerinden yapılan canlı hayvan taşımacılığı için başka bir liman tercih edilmelidir”

07-06-2024
DEVA Partili Ekmen: “Taşucu üzerinden yapılan canlı hayvan taşımacılığı için başka bir liman tercih edilmelidir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Silifke Taşucu Limanı üzerinden gerçekleştirilen canlı hayvan taşımacılığını ve bunun çevreye verdiği rahatsızlığı eleştirdi. Ekmen, “yanlıştan dönün” çağrısı yaptı.

“Taşucu üzerinden yapılan canlı hayvan taşımacılığı için başka bir liman tercih edilmelidir”

Mersin Milletvekili Ekmen, Taşucu’nun bölge açısından önemine dikkat çekerek, yapılan yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi. Ekmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Başkanım, yüzen ahır olarak ifade edilen ve binlerce canlı hayvan taşıyan gemiler bir süredir Mersin Silifke Taşucu Limanı'na yanaşmaktadır Taşucu kendisi ve çevresiyle nadide bir turizm bölgesi olup özel çevre koruma alanlarının tam da ortasındadır. Aynı şekilde, uluslararası sözleşmelerle korunan Göksu Deltası da bu Taşucu Limanı'ndaki taşımadan etkilenmektedir. Çevreci vatandaşlarımızın ifadesiyle bu canlı hayvan taşımacılığı nedeniyle bölge dev bir ahır kokusuna mahkûm edilmiştir. İnsanlar Taşucu'nda maskeyle denize girmek zorunda kalmıştır. Çevre ve Tarım Bakanlıklarından talebimiz, Taşucu Limanı'na yapılan canlı hayvan taşımacılığı için başka bir ikame liman tesis edilmesi ve bu taşımacılığın gerek koku gerekse de deniz kirliliği nedeniyle Mersin'in bu nadide bölgesine verdiği zararın önüne geçilmesi gerekmektedir.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar; “Afet anında TSK’nın derhal harekete geçebileceği bir sistem kurulmalı”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-06-2024