DEVA Partili Ekmen’den Bakan Tekin’e çağrı: “Taslak Öğretim Programı’nın askı süresini uzatın”

29-04-2024
DEVA Partili Ekmen’den Bakan Tekin’e çağrı: “Taslak Öğretim Programı’nın askı süresini uzatın”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, öğretim programının en önemli ayağı olan felsefi temellerinde köklü değişiklikler öngören taslak öğretim programının akademisyenler ve sektörün paydaşları tarafından yeterince değerlendirilebilmesi için bir haftalık askı süresinin çok kısa olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e bu sürenin en az bir aya çıkarılması için çağrıda bulundu.

Türkiye’de öğretim programına büyük önem atfedildiğini söyleyen Ekmen, AK Parti iktidara geldikten hemen sonra yenileme çalışmalarına başladığını ve öğretim programında köklü değişiklikler yaptığını ifade etti.

2003 yılında başlanan yenileme çalışmalarının 2004 ve 2005 yıllarında pilot uygulamaların yapıldığını, ardından da gerekli değerlendirmeler yapılarak proje ekiplerinin oluşturulduğunu hatırlatan Ekmen, söz konusu programın kademeli olarak hayata geçtiğini ifade etti. Ekmen, 2009, 2013 ve 2015 yıllarında kırpılarak revize edilen programın 2017’de baştan sona elden geçirildiğini ve bir ay askıda kalarak paydaşlardan görüşler alındığını hatırlattı. Paydaşların görüşleri analiz edilerek düzeltmesi yapılan programın ise 2018 itibariyle yürürlükte olduğunu belirten Ekmen, şimdi ise felsefi açıdan sil baştan yeni bir anlayışa geçildiğini ifade etti.

Titiz bir çalışma yürütülerek ve bütün paydaşlardan görüşler alınarak değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirten Ekmen, mevcut taslak öğretim programının öncekilere oranla oldukça geniş hacimli olduğunu ifade etti. Böylesi bir çalışmanın yeterince incelenmesi için bir haftanın göstermelik olduğunu belirten Ekmen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e çağrıda bulunarak bu sürenin en az bir aya çıkarılmasını istedi.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: “Buğday çiftçisinin maliyeti 1 yılda yüzde 62 arttı, 15 liranın altındaki bir rakam üreticiyi toprağa küstürür”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

29-04-2024