DEVA Partili Esen, depremin altıncı ayında Hatay’da: “Sorunların başında barınma geliyor”

07-08-2023
DEVA Partili Esen, depremin altıncı ayında Hatay’da: “Sorunların başında barınma geliyor”

DEVA Partili Milletvekili Elif Esen, 6 Şubat’ta yaşanan depremin altıncı ayında, depremden etkilenen Hatay’a gitti. Hatay’da halen barınma krizinin yaşandığının altını çizen Esen, “Deprem yardımının 15 bin lira gibi tutarını almayan çok fazla vatandaş var” dedi ve depremzedelerin fatura, vergi gibi borçlarının ertelenmesi yerine silinmesi için çağrıda bulundu.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin altıncı ayında, depremden en çok etkilenen illerden olan Hatay’a giderek depremzedeler ile görüştü ve sorunlarını dinledi.

Hatay’da yaşanan sorunlara ilişkin bir videolu açıklama yapan Esen, “Sorunların başında barınma geliyor” dedi.

‘200 bin konut yapılması gerekiyor fakat şu anda 34 bin konut yapılıyor’

Hatay'da yaklaşık 200 bin konut yapılmasının gerektiğini belirten Esen, buna rağmen şu anda yaklaşık 34 bin konutun yapımının devam ettiğini, bununla birlikte Malatya'da ve Gaziantep İslahiye'de toplamda 936 iş yerinin yapım çalışmaları devam ederken, Hatay için bu konuda herhangi bir bilgi olmadığını söyledi.

’15 bin TL deprem yardımını alamayan çok fazla vatandaş var’

Esen sözlerine “Depremden sağ çıkanlar için tüm ihtiyaçları ile hayat devam ediyor bugün sıcaklarla kavrulan, susuzluk ve haşerelerle yaşam mücadelesi veren pek çok vatandaş bir kışı yine çok zor şartlarda geçirecek. Kim bilir kaç bebek doğacak, kaç vatandaşımız hastalıklarla mücadele verecek. Deprem sonrası bu şartlarda kaç kişinin sağlık halini koruyamadığını ve hayatını kaybettiğini bilmiyoruz tabii. Henüz deprem yardımının 15 bin TL gibi tutarını alamayan çok fazla vatandaş var” şeklinde devam etti.

‘Hatay halkı, Hatay’ın özel afet bölgesi ilan edilmesini istiyor’

Hatay halkının, depremde en büyük yıkımın Hatay’da yaşanması nedeniyle Hatay’ın özel afet bölgesi ilan edilmesini talep ettiğini aktaran Esen, depremzede vatandaşların banka, fatura, vergi, kredi ve tarımsal sulama borçlarının ertelenmesi yerine silinmesi için çağrıda bulundu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ösen enflasyonun turizme etkilerini sordu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-08-2023