DEVA Partili Karatutlu: "Sağlık Bakanlığı'nı hekimlerle diyalog kurmaya davet ediyorum"

16-05-2024
DEVA Partili Karatutlu: "Sağlık Bakanlığı'nı hekimlerle diyalog kurmaya davet ediyorum"

Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı'nın TUS sınavına giren hekimlere yönelik olarak yayınladığı son genelgeyi eleştirdi. Karatutlu, Sağlık Bakanlığı'ndaki küçük bir bürokrat grubunun uzun süredir hekimlere karşı olumsuz bir tutum sergilediğini belirtti.

 "Sağlık hizmetlerinin temel taşı olan hekimler, her gün 80, 100, 150, hatta 200 hasta muayene etmektedir. Ancak, Sağlık Bakanlığı, bu yoğun iş yükünü azaltmak ve hekimlerin daha insani çalışma koşullarına sahip olmasını sağlamak adına herhangi bir girişimde bulunmamaktadır," diyen Karatutlu, Sağlık Bakanlığı'nın hekimlerin yasal tanı ve tedavi haklarını kısıtlayan yasa ve yönetmelik çalışmalarına dikkat çekti.

Karatutlu, bu çalışmaların, sağlıklı yaşam merkezleri, yaşam koçluğu ve şifa merkezleri gibi yerleri yasallaştırma amacı taşıdığını ve bu süreçte yardımcı sağlık personellerinin rolünün artırılmaya çalışıldığını ifade etti.

Tabip odalarını ve hekim sendikalarını, Sağlık Bakanlığı'nın bu çalışmalarına karşı müdahil olmaya çağıran Karatutlu, "Aksi takdirde halkımızla birlikte tüm hekimler, 'O mahur beste çalar, Müjgan'la ben ağlaşırız.' şarkısını söylemek zorunda kalacağız," diyerek endişelerini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı'nı hekimlerle diyalog kurmaya davet eden Karatutlu, sorunların çözümü için ortak akıl ve iş birliği çağrısında bulundu.

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Elif Esen gündemi değerlendirdi: “Kızılcık şerbeti, lüks çantalar ve kamu tasarrufu”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

16-05-2024