DEVA Partili Karatutlu: “Sayın Özhaseki’nin yatırım açısından pek bir yatırımı yok ama adam atama yönünden çok ilgili”

25-01-2024
DEVA Partili Karatutlu: “Sayın Özhaseki’nin yatırım açısından pek bir yatırımı yok ama adam atama yönünden çok ilgili”

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı basın toplantısında; Kahramanmaraş’ın 20 yılı aşkın süredir devam eden sorunları olduğunu ve 20-30 yıl kadar geriye gittiğini belirtti.

Karartutlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Kahramanmaraş’ta halkın dertlerine kulak asmayan bir yerel yönetim mevcut”

“Etrafımızdakilere bakın, Gaziantep’e bakın, Kayseri’ye bakın şehircilik açısından Kahramanmaraş’tan katbekat öndeler, belediyeleri çalışıyor. İktidar, muhalefet, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, şehirlerinin gelişmesi için çaba gösteriyorlar. Kahramanmaraş’ta özellikle son 20 yıldır halkın dertlerine kulak asmayan, sivil toplum örgütlerini takmayan, meslek odalarını dinlemeyen bir siyaset, bir yerel yönetim mevcut.“

“Belediye imkanları tüm Kahramanmaraşlı’ların, iktidar partisine tahsis edilemez”

Karartutlu, iktidar partisinin mevcut İl Başkanını, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrin kültür merkezinde açıkladığını ancak üç yıl önce DEVA Partisi’nin kongresini yapmak için, salonun boş olmasına rağmen belediyeden ücreti mukabilinde bile izin alınamadığını ifade etti.

Karartutlu, “Belediye imkanları tüm Kahramanmaraşlı’ların imkanlarıdır. İktidar partisine tahsis edilemez. Her iki yerinde kullanılmasından doğan faturaları ve ödemeleri gösterir belgeyi kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.” dedi.

“Yatırım açısından bir yatırımı yok ama adam atama yönünden Kahramanmaraş’la çok ilgili”

Karartutlu, Belediye Özel Kalem üzerinden KPSS’siz memur atayıp Ankara’ya çektiğini, yine Çevre Şehircilik Bakanlığı’na Kayseri Develi Belediyesi mühendisi olan bir arkadaşı atadığını, şuanki Büyükşehir Belediye Başkanı için  tekrar olması adına, AK Parti’de ölümüne mücadele ettiğini ifade  ederken, eğer bu iddialar doğruysa, iddiasından vazgeçmeyip Kahramanmaraş Belediyesi’ne Bakan Yardımcılığı sıfatıyla, eski Belediye Başkanlığına kayyum olarak atamayı planladığını belirtti.

“Zihniyeti değiştirmeden sistem değişmez”

Karartutlu, “Muhatap olmadığınız orta hasarlı bina mağdurları, rezerve alan ilan edilen bölge mağdurları, uygun olmayan alan mağdurları, her hafta partinizin önündeler, belediyenin önündeler, bir kere bu mağdurlarla muhatap olup siyasete ne yapabiliriz konuştunuz mu yoksa pişkin hakkınızı hukukta arayın mı dediniz? Adamlar hakkını hukukta arayacaksa siyasete sizin işiniz ne?” dedi.

“Yıllarca sizleri uyardılar deprem geliyor diye, Maraş‘ın kentsel dönüşme ihtiyacı var diye. Niye bunları dinlemediniz binlerce canımız sizin ihmal yüzünden gitti” diyen Karartutlu, “Gerçi ölülerimiz konuşamıyor ama bunların geride kalan sağ evlatları sizinle aylardır diyalog kurup depremde oluşan sorunlarını çözümünü anlatmak istiyorlar. Ölülerle muhatap oluyorsunuz ama yaşayanlara ne randevu veriyorsunuz ne de muhatap oluyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

“Yıkıyorsunuz, yakıyorsunuz, kaldırıyorsunuz ama vatandaşa tek bir kelime bile etmiyorsunuz”

Karartutlu, “Tutturmuşunuz Azerbaycan mahallesi, Üçdere’nin, Akdere’nin Kanlıdere’nin Şekerdere’nin birleşip 1000 yıllardır getirdiği toz, toprak, çamur, taş, kumla oluşturduğu bölgeye birilerinin arsası var diye bir takım siyasetçilerinin akrabaları o bölgede diye, gece gündüz Azerbaycan Hükümeti’nin gönderdiği milyonlarca doları o bölgeye yatırıyorsunuz ve o bölgede esnafa on gün içinde konteynırlarınızı kaldırın diye emir talimat veriyorsunuz.” şeklinde konuştu.

“Milli Eğitim’i uyarıyorum, 3-5 tane minibüsü koruma adına okullarımızı kapatmayın”

“Milli Eğitim’i uyarıyorum” diyen Karartutlu, “Andırın Kastal’da bir ilköğretim okulunun kapatıldığını, 3-5 taşımalı eğitim rantı nedeniyle minibüsü olan kişilerin özellikle Milli Eğitim’de bu tür manipülasyonları, bu tür eylemleri yaptıklarını belirttiler. Milli Eğitim’i uyarıyorum 3-5 tane minibüsü koruma adına okullarımızı kapatmayın.” diye konuştu.

“Elmalar Köyü’nün yolunun halini görmeye davet ediyorum”

Karartutlu yeni adı Elmalar Mahallesi olan, Elmalar Köyü’nün yol sorunlarının çözülmediğini aktararak,  “Şehrimizin hemen yanı başında olan Elmalar Mahallesi’nin yolunun halini görmeye ve belediyecilik hizmetinin verilemediğini görmek üzere belediyeyi oraya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen: “TÜİK'in enflasyon sepetindekiler, garip gurebanın alışveriş sepetinde yok”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

25-01-2024