DEVA Partili Kavaf’tan iş güvenliği soruları: Meslek hastalıklarından dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

07-07-2023
DEVA Partili Kavaf’tan iş güvenliği soruları: Meslek hastalıklarından dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

İş kazalarının ve meslek hastalıklarının sıklıkla yaşandığı ülkemizin iş kazalarına bağlı ölümlerde Eurostat ve Ilostat verilerine göre Avrupa’da ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Kavaf, İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin son istatistiklerine göre 2023 yılının ilk 5 ayında iş kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının 730’a ulaştığını, ancak resmi kurum ve kuruluşlara bildirilmeyen iş kazaları ile eksik ya da yanlış tanı konulmasından dolayı kapsama alınmayan meslek hastalıkları iş güvenliği ile ilgili sorunların bilinenden çok daha fazla olduğunu belirtti. DEVA Partisi Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

DEVA Partili Kavaf’ın Bakan Işıkhan’a soruları şu şekilde oldu:

“Kayıt dışı çalışan çocuklar ve aileleri için önleyici mekanizmalar kuruldu mu?”

1- Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki yüksek sendikalılık oranları dikkate alındığında ülkemizdeki sendikalılaşma oranlarının düşük kalma sebeplerine ilişkin bir araştırma yapıldı mı? Bakanlığınız tarafından sendikalılaşma oranlarının arttırılmasına yönelik bir çalışma yürütülüyor mu?

2-  Kayıt dışı ve iş güvenliğinden yoksun biçimde çalışan çocuklar ve aileleri için önleyici mekanizmalar kuruldu mu?

3- Bakanlığınız bünyesinde gerçek çocuk işçi sayısını ortaya koyacak araştırmalar yapılıyor mu?

“Kayıt dışı çalışanların toplam sayısı ne kadardır?”

4- İş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin doğrudan işveren tarafından karşılanması sebebiyle iş yerlerinde oluşan güvenlik zaafiyetlerini giderecek bir çalışma, bakanlığınız bünyesinde yürütülüyor mu?

5- Kayıt dışı çalışanların toplam sayısı ne kadardır?

6- Son 10 yılda meslek hastalıklarına yakalanan ve meslek hastalıklarından dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

7- Son 1 yılda; Ankara, İstanbul ve Zonguldak’da bulunan meslek hastalıkları hastanelerinde yatarak ya da ayakta tedavi gören vatandaşlarımızın toplam sayısı kaçtır?

“Meslek hastalıklarıyla ilgili SGK’nın taraf olduğu toplam dava sayısı kaçtır?”

8- Meslek hastalıkları tanı sisteminin aile hekimliği bilgi sistemi ve hastane yazılım sistemi ile birlikte uyum içerisinde işlemesini sağlayacak bir sistem mevcut mu?

9- İSO 45001 standartlarına sahip işyerlerinin sayısı ve oranı kaçtır? OHSAS 18001 belgelerinin süresi dolduğu halde geçiş sürecini tamamlamayan işyerlerinin sayısı kaçtır?

10-   Meslek hastalıklarının tanısı için son derece önemli olan: toksikolojik tetkikler, meslek hastalığı tanısına esas sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili sağlık kuruluşlarında koşulsuz geri ödeme kapsamında mıdır?

11- Meslek hastalıklarıyla ilgili SGK’nın taraf olduğu toplam dava sayısı kaçtır?

 

SONRAKİ HABER

Yeneroğlu, yurt dışındaki vatandaşlara yönelik seçim vaatlerini hatırlattı: “Yurt Dışındaki Vatandaşlarımıza Verilen Vaatler Derhal Yerine Getirilmeli”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-07-2023