DEVA Partili Rızvanoğlu nesli tükenmekte olan hayvanların avlanmasını sordu

12-07-2023
DEVA Partili Rızvanoğlu nesli tükenmekte olan hayvanların avlanmasını sordu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, nesli tükenmekte olan hayvanların avlanmasıyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın elinde yeterli envanter olmadığını söyleyen Rızvanoğlu, “Yerel mahkemeler ve Danıştay tarafından bu veri eksiklikleri gerekçe gösterilerek, av ihalelerinin iptal edildiği bilinmektedir. Ancak yargı kararlarına rağmen Bakanlık, aldığı av kararlarında aynı yanlışları yapmakta ısrar etmekte ve hukuka aykırı yeni durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, milli değerimiz olan ve nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin devamlılığını tehlikeye sokmaktadır” ifadelerini kullandı.

Envanter için ne yapılıyor?

Yabani bitki ve hayvan türlerinin “korunması gereken bir miras” olduğunu vurgulayan Rızvanoğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan şu sorulara yanıt istedi:

“Mahkeme kararları ile Tarım ve Orman Bakanlığının elinde yabanda yaşayan hayvanların sayısına dair bilimsel metotlarla tespit edilmiş nitelikli veri ve envanter olmadığı saptanmıştır. Bu karalar ışığında, envanter eksikliğinden kaynaklanan sorunların tespiti ve yeni sorunların önlenmesi için ne tür çalışmalar yapılmaktadır? Tarım ve Orman Bakanlığı, yabanda yaşayan hayvanların sayısının tespiti için uzman bilim insanlarından veya araştırma kuruluşlarından yardım almaktadır mıdır? Alınmakta ise, bu uzman kişiler kimlerden oluşmaktadır? Söz konusu kurumlar ve kuruluşlar hangileridir? Yabanda yaşayan hayvanların sayısının doğru bir şekilde belirlenmesi, doğal yaşam alanlarının korunması ve bu sürecin sürdürülebilir yönetimi için stratejik hedefleriniz bulunmakta mıdır? Varsa bu hedefler nelerdir? Ülkemizin ihtirazi kayıt ile kabul ettiği, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin (Bern Sözleşmesi) 9. Maddesi’nde belirtilen Daimi Komite’ye rapor verme yükümlülüğü yerine getirilmekte midir? Eğer rapor veriliyorsa, mahkeme kararlarında Tarım ve Orman Bakanlığının bilimsel metotlarla belirlenen envanter kayıtlarının bulunmadığı ifade edildiğine göre, bu raporların içeriğinde yer alan verilerin doğruluğu nasıl tespit edilmektedir? Bu amaçla hangi kaynaklardan yararlanılmaktadır?”

Koruma altına alınması gereken türler tespit ediliyor mu?

“Her yıl artan orman yangınları, seller gibi doğal afetler de göz önünde bulundurulduğunda; koruma altına alınmamış ve Av Turizmi Uygulama Talimatı, Av Turizmi Uygulama Talimatı Ek Kararı ve Merkez Av Komisyonu Kararı’nda yer alan türlerden, sonradan Türkiye’de nesli tükenme tehdidi altına giren ve koruma altına alınması gereken türlerin tespiti yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise hangi yöntem izlenmektedir?”

Kaç kişi ceza aldı?

“Nesli tükenme tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişiler hakkında yapılan adli işlemlerin sayısı kaçtır?  Ve bu kişilerin kaçı ceza almıştır?”

SONRAKİ HABER

Milletvekili Karal’dan Aile Bakanı’na ‘Erişilebilirlik’ Soruları

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-07-2023