DEVA Partili Yeneroğlu Dünya İnsan Hakları Gününü kutladı: ‘Karanlık tablonun bir devası var’

10-12-2022
DEVA Partili Yeneroğlu Dünya İnsan Hakları Gününü kutladı: ‘Karanlık tablonun bir devası var’

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada “Türkiye 1990’ların karanlık tablosuna dönmüştür. Sırtını mafyaya ve çetelere dayayan bir iktidar koalisyonu tarafından yönetilmektedir. İnsan hakları ve hukuk ayak bağı olarak görülmektedir” dedi.

Türkiye’nin uluslararası sıralamalardaki yerini hatırlatan Yeneroğlu, “Dünya Adalet Projesi’nin yayımladığı 2022 Hukukun Üstünlüğü Endeksi verilerine göre Türkiye, 140 ülke arasında 116. sırada. Endekste ülkemiz İran, Sudan, Etiyopya gibi ülkelerle aynı kategoride. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in yayımladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi verilerine göre Türkiye, basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 149. sırada. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün yayımladığı 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi verilerine göre Türkiye, son 10 yıl içerisinde en çok puan kaybeden ülkeler arasında ve 180 ülke arasında 96. sırada” dedi.

‘Devletin varlık sebebi insan onurunu korumak’

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlayan Yeneroğlu, “DEVA Partisi olarak adaleti, hukuku ve demokrasiyi tesis etmek, vatandaşlarımızın refahını artırmak için çalışıyoruz. Hiç kimsenin kendi vatanında kendisini ikinci sınıf vatandaş olarak görmemesi için mücadele ediyoruz. Karanlık tablonun bir devası var, biliyoruz. Bu vesileyle İnsan Hakları Günü’nüzü kutlar, devletin varlık sebebinin insan onurunu korumak olduğu bilinciyle mücadelemize devam ettiğimizi tekrar vurgulamak isterim” ifadelerine yer verdi.

Türkiye, ifade özgürlüğü ihlalinde zirvede

Yeneroğlu, Türkiye’nin insan hakları alanında yaşadığı sorunları şöyle sıraladı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2021 yılında Türkiye ile ilgili 78 karar açıklamış; bu kararların 76’sında sözleşmenin en az 1 kez ihlal edildiğine karar vermiştir. 31 karar ile ifade özgürlüğü, en çok ihlal edildiği tespit edilen hak olmuştur. Mahkemede 2019, 2020 ve 2021 yıllarında ifade özgürlüğüne ilişkin en çok ihlal kararını Türkiye hakkında vermiştir.”

Cumhurbaşkanına hakaretten 194 bin 142 kez soruşturma

“Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılı ile 2021 yılları arasında Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu kapsamında 194 bin 142 soruşturma, 44 bin 675 dava açılmıştır.”

‘Türkiye 90’ların karanlık tablosuna dönmüştür’

“Türkiye maalesef 1990’ların utanılarak bahsedilen karanlık tablosuna dönmüştür. Ülkemiz, sırtını mafyaya ve çetelere dayayan bir iktidar koalisyonu tarafından yönetilmektedir. Ülkemizde artık insan hakları ve hukuk ayak bağı olarak görülmektedir. İktidarın kutuplaştırıcı politikaları ve kendisini eleştiren herkesi vatan haini ve terörist olarak görmesi nedeniyle toplumsal huzur her geçen gün daha fazla zedelenmektedir. Ülkenin İçişleri Bakanı her gün hukuku ayaklar altına alan konuşmalar yapabilmektedir. Muhalif vatandaşların iktidar ortakları ve destekçileri tarafından tehdit edilmesi ve saldırılara uğraması ülkemizde artık sıradan bir durum haline gelmiştir.”

‘İnsan onurunun ayaklar altına alındığı Türkiye hepimiz için utançtır’

“Çıplak arama, tecavüzle tehdit, kaba dayak, her türlü kötü muamele, küfür ve hakaretler gibi insan onurunu ayaklar altına alan fiillerin yaygın olarak uygulandığı bir Türkiye hepimiz için utançtır. Özelde maruz kaldığı zalimlikleri bizlere anlatan insanlar başıma daha neler gelir diye şikâyetten kaçınmaktadır.

İşkence bir insanlık suçudur ve zaman aşımına tabi değildir. Bu olayların tüm şeffaflığı ile soruşturulması ve suçluların cezalandırılması hukuk devletinin olmazsa olmazı olduğu unutulmamalıdır.”

Bireysel başvurularda esastan incelenen 100 dosyanın 97’sinde ihlal

“Sayın Cumhurbaşkanının hukukun üstünlüğü yerine kendi üstünlüğünü esas alması, ülkemizde kuvvetler ayrılığının iflas etmesine yol açmış; yargı, iktidarın düşman hukukunun uygulayıcısı haline dönüşmüştür. İktidarın baskısı altında yargı, adil yargılanma hakkına ilişkin tüm kural ve prensipleri askıya almıştır.  Bireysel başvuru istatistiklerine göre Anayasa Mahkemesi, esastan incelediği başvuruların %96,9’unda, yani neredeyse tamamında en az bir hakkın ihlal edildiğine karar vermiştir. İhlal kararlarının %70,12’si adil yargılanma hakkına ilişkindir.”

‘Düşman ceza hukuku uygulamaları artıyor’

“Düşman ceza hukuku uygulamaları her geçen gün daha da fazla artarak devam etmekte, ceza hukukunun en temel ve evrensel prensibi olan ‘suçta ve cezada kanunilik ilkesi’ ayaklar altına alınmaktadır. Son örneğini ‘Dezenformasyon Yasası’ olarak adlandırdıkları, aslında ‘Sansür Yasası’ olan yasada da gördüğümüz üzere hukuki belirlilikten uzak, tamamen iktidarın keyfi kullanımına hizmet etmek üzere suçlar ihdas edilmektedir.”

‘Tutukluluk artık bir tedbir değil, peşin cezalandırma yöntemi’

“Ülkemizde tutukluluk bir tedbir olarak değil, insanların peşin olarak cezalandırıldığı bir uygulama haline dönüşmüştür. Hakkında soruşturma başlatılan gebe ve yeni doğum yapmış kadınlar bile kaçma şüpheleri olmadığı halde tutuklanmaktadır. Bir kişinin, şartları söz konusu olmamasına rağmen tutuklanması ağır bir hak ihlalidir. Tutuklanan kişilerin ikamet adreslerinden uzaktaki illerde bulunan cezaevlerinde tutulmaları hak ihlalidir. Ne yazık ki son yıllarda olağanlaşan tüm bu hukuksuzluklar yaşanan düşman hukukunun açık birer kanıtıdır.”

 

SONRAKİ HABER

Babacan: ‘Özgür ve zengin Türkiye’nin yolu sosyal adaleti sağlamaktan geçiyor’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-12-2022