DEVA Partisi, en düşük emekli maaşını 11500 TL’ye yükseltilmesi için kanun teklifi verdi

26-07-2023
DEVA Partisi, en düşük emekli maaşını 11500 TL’ye yükseltilmesi için kanun teklifi verdi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf, emekli, dul ve yetim aylıklarına zam yapılması için TBMM’ye kanun teklifleri verdi. Kavaf’ın kanun teklifine göre emekli taban aylığını 7500 TL’den 11.500 TL’ye yükseltiliyor.

En düşük emekli aylığı olan 7500 liranın açlık ve yoksulluk sınırının çok altında kaldığına dikkat çeken DEVA Partili Selma Aliye Kavaf, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde bu rakamın 11 bin 500 TL’ye yükseltilmesini istedi.

Kavaf, teklifin gerekçesinde “Hayatları boyunca çalışarak prim ödeyen vatandaşlarımızın yasal ve anayasal hakları olan emeklilik süreçlerini geçim sıkıntısı ve yoksulluk içerisinde geçirmeleri kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca dul ve yetim aylıklarıyla ilgili de kanun teklifi hazırlayan Kavaf, hayatını kaybeden kişinin aylığının yüzde 75’i yerine yüzde 80’inin verilmesini talep etti. Kavaf’ın sunduğu teklifte; evli olmayan, boşanan veya dul kalan kız çocuklarının aldığı yüzde 25’lik oranın da yüzde 30’a yükseltilmesi öngörülüyor.

SONRAKİ HABER

Dalgın’dan TBMM Genel Kurulu’nda Şimşek’e çağrı: “Vergi artırmak ve borç almak, en son uygulanması gereken çözümlerdir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

26-07-2023