DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Azerbaycan’ın ‘Bağımsızlık Günü’nü yürekten kutluyorum”

28-05-2024
DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Azerbaycan’ın ‘Bağımsızlık Günü’nü yürekten kutluyorum”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, 28 Mayıs Azerbaycan Bağımsızlık Günü sebebiyle yazı açıklamada bulundu. Şahin, “Tarihin şahitliğinde her zaman bir ve beraber olduğumuz Azerbaycan’ın 28 Mayıs Bağımsızlık Günü kutluyor, tüm Azerbaycan halkına müreffeh ve aydınlık bir gelecek diliyorum.” dedi.

 “İlk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir”

“28 Mayıs 1918 yılında Resulzade'nin ‘Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez’ sözleriyle anlam bulan bu kuruluşla, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.” diyen DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 28 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan etmesiyle Türk ve İslam dünyasında ilk demokratik cumhuriyet kurulmuş ve Azerbaycan halkının tarihinde diğer milletlere emsal teşkil eden bir dönüm noktası oluşturmuştur. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’ni resmi olarak tanıyan ilk devlet 4 Haziran 1918 tarihinde Osmanlı Devleti’dir. Yıllar sonra Azerbaycan ikinci kez özgürlüğüne kavuştuğu zaman onu ilk tanıyan ülke yine Türkiye Cumhuriyeti’dir.” ifadelerini kullandı.

Şahin’in açıklaması şu şekilde:

“Azerbaycan Cumhuriyeti, bağımsızlığını yeniden kazanmasından bu yana geçen süreçte, siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda büyük ilerlemeler kaydetmiş, uluslararası itibarı daha da artmış ve bölgesinde ve ötesinde önemli bir aktör haline gelmiştir. Kuruluşundan bu yana Türkiye ve Azerbaycan arasında hiçbir sorun tekâmül etmemiştir. ‘İki Devlet, Bir Millet’ diyerek Azerbaycan ile ne kadar kardeş olduğumuzu belirten merhum Haydar Aliyev’in de belirttiği üzere; demografik yapı, inanç, ırk ve kültür benzerliği, yıllara sari dostluğu pekiştirmiştir. Bu vesileyle tarihin şahitliğinde her zaman bir ve beraber olduğumuz Azerbaycan’ın 28 Mayıs Bağımsızlık Günü kutluyor, tüm Azerbaycan halkına müreffeh ve aydınlık bir gelecek diliyorum.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar; “Dostlar arasında yapılan bu alışverişin gerekçesini kamuoyuna anlatın”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

28-05-2024