DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Ekonomide ısrarla ‘TÜİK’in makyajlı rakamları’ diyoruz, ‘3 senedir bu millet aldatılıyor’ diyoruz”

03-05-2024
DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Ekonomide ısrarla ‘TÜİK’in makyajlı rakamları’ diyoruz, ‘3 senedir bu millet aldatılıyor’ diyoruz”

DEVA Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Sözcüsü İdris Şahin, Flash Haber TV’de Fatih Ertürk’ün sunuculuğunu üstlendiği Başkent’te Gündem isimli programda açıklamalarda bulundu. Şahin, “TÜİK sürekli olarak gerçek enflasyonu baskılıyor. Bugün bizler (emekliler, memurlar, işçiler) maaşlarımızı enflasyon oranlarında, TÜİK’in baskılanan rakamlarına göre alıyoruz ama harcamalarımızı ENAG’ın rakamlarına göre yapıyoruz.” dedi.

“Bu nitelikli hırsızlıktır”

DEVA Partili Şahin, TÜİK’in yıllık enflasyonu hakkında konuşarak, “TÜİK’in yıllık enflasyon oranı yıllık %69,80. Bir türlü %70 olmuyor. İTO %78, ENAG %124. İktidar her ne kadar TÜİK’in enflasyon oranları %69,8 olsa da hissedilen enflasyon oranlarının farklı olabileceğini belirtmek suretiyle aslında gerçeği ifade etmediğini örtülü olarak kabul etmektedir. Devlet ve vatandaş arasındaki ilişki güven esasına dayanır Devletin vatandaşını aldatabileceği hiçbir ortam ve şartta düşünülemez. Oysa son yıllarda devlet kurumları vatandaşına karşı gerçeği ifade etmemekte özellikle de TÜİK makyajlı rakamlarla vatandaşı yanıltmaktadır. Devlet kurumuna güven olmazsa nasıl olacak? Aylardır söylüyoruz. Bu bir nitelikli hırsızlıktır. Ben hukukçuyum. Bu cümlelerin anlamını bilerek kullanıyorum. Siz kamu kurumlarını aracı olarak kullanıp da bir hırsızlık yaparsanız bunun adı nitelikli dolandırıcılık olur. Türk Ceza Kanunu’nun 158. Maddesi bunu açıkça ifade etmektedir.  Siz TÜİK’i aracı kılarak vatandaşın cebinden tırtıklıyorsunuz. Bu ülkede enflasyon %70 değil. ENAG diyor ki %124. Bu aradaki farkla siz vatandaşı aldatmış olmuyor musunuz? Vatandaş çarşıya, pazara, manava gönül rahatlığıyla giremiyor.” ifadelerini kullandı.

“Hutbede tasarruf vaadi verip ondan sonra A8’e binenlerden olamayız!”

“Çarşı pazar yanıyor. Özellikle gıda enflasyonu bahsedilenin çok çok üstünde.” diyen Şahin,  “Maliye ve Hazine Bakanı tasarruf telkin ediyor. Bakıyor itibar eden yok, Diyanet İşleri devreye giriyor Cuma hutbelerinde tasarruf konulu hutbeler okunuyor.” diyerek Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslendi.

Şahin, “Ülkede tasarruf istiyorsanız önce Beştepe’den başlatacak ve kamu kurumlarında uygulayacaksınız. Tasarruf öğütleri versin diye iş birliği yaptığınız Diyanet İşleri Başkanı’nın, kiraladığı lüks araçtan tasarrufa başlayacaksınız. Bizler sizler gibi; Hutbede tasarruf vaadi verip ondan sonra A8’e binenlerden olamayız! Bu insanlar kendi imkanlarıyla uçağa binsinler, helikopter tutsunlar, yesinler, içsinler, gezsinler. İtirazımız yok. Ama israf edilen kamu kaynağı olursa, biz bunun hesabını sormak zorundayız.”diye konuştu.

“İktidarın haksızlıklarına, zulümlerine karşı vatandaşımızı uyarmak boynumuzun borcu”

İktidarın yanlışlarını görüp düzelme ihtimalinin olmadığını anlayınca DEVA Partisi’ni kurarak, muhalefet yaptıklarını belirten Şahin şu ifadeleri kullandı:

“İktidarın haksızlıklarına, yaptığı zulümlere karşı vatandaşımızı uyarmak, onlara gerçekleri haykırmak bizim boynumuzun borcu. Milletimizin bize yüklediği görev, demokratik denetim olup bunu yerine getirmek. Bu bizim sosyal ve siyasal sorumluluğumuzdur.”

SONRAKİ HABER

Ekmen: “İsrail ile ticareti bugüne kadar neden kesmediniz, Güney Afrika’ya neden destek olmadınız? Türk savcılarına soruşturma izni verin”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-05-2024