DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Emekli maaşlarında adalet sandığa kaldı”

17-01-2024
DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Emekli maaşlarında adalet sandığa kaldı”

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin Genel Merkez’de yaptığı basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası, en düşük emekli maaşını 10 bin liraya yükseltiklerini duyurduğu konuşmayı değerlendirdi.

Şahin, en düşük emekli maaşının 10 bin lira, seyyanen zammın ise yüzde 5 olarak açıklanmasına tepki gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre açlık sınırının 14 bin 431 lira, yoksulluk sınırının ise 47 bin 9 lira, asgari ücretin de 17 bin lira olduğunu anımsatan Şahin, en düşük emekli maaşının 10 bin lira olarak belirlenmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Şahin’in açıklamasından satır başları:

“7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının gerçekte % 33 artırılarak 10 bin liraya yükseltilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Sayın Erdoğan, 3-5 maaşlı sözümona danışmanları sayesinde ülkenin durumundan, çarşıdan, pazardan, sokaktan, dar gelirliden ve emekliden habersiz! TÜİK’in makyajlı enflasyonunda değil, halkın gerçek enflasyonunda ciddi ve gözle görülür bir düşüş olmadığı sürece biz bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz. Sayın Erdoğan’ın deyimiyle, lütfedip hiçbir sadre şifa olmayacak ölçüde yapılan emeklilere maaş artışları bütçeye “büyük bir yük” olarak görüldükçe biz bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz. Milletin bütçesinden millete verilen yük oluyor ama yakın çevreye, eşe dosta ballı kaymaklı maaşlar verildiğinde, israf alabildiğince arttığında ülkenin sırtına yük olmuyor. Kamuda tasarruf tedbirlerine uyulmadıkça, Beştepe’deki lüks ve şatafattan vazgeçilmedikçe, itibardan tasarruf olmaz ilkesi uygulanmaya devam ettikçe, biz bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz.”

“Sayın Erdoğan, bu kötü gidişin tek sorumlusudur”

“10 bin lira maaş alıp 15 bin lira kira ödeyen emeklinin halinden bihaber olan Sayın Erdoğan, bu kötü gidişin tek sorumlusudur. Bizler DEVA Partisi olarak kara kışta bir emekli maaşına bir ton kömürü alamayan, doğalgazlı evlerde fatura korkusuyla battaniyeye sarılıp ısınan, sosyal açlık çeken, torununa harçlık dahi veremeyen, lokantada yemek bir yana evine et bile götüremeyen, çarşıya pazara cebindeki yokluk nedeniyle çıkamayan emeklimizin farkında ve yanındayız.”

“Yaşadığımız ekonomik sorunların çözümü; hukuk, adalet ve güven tesisi ile yakından ilgilidir”

“Başta emeklilerimizi, asgari ücretlilerimizi, dar gelirlilerimizi yok sayan iktidara DEVA Partisi olarak buradan sesleniyoruz; Bugün yaşadığımız ekonomik sorunların çözümü; hukuk, adalet ve güven tesisi ile de yakından ilgilidir. Binanın temelini bu kavramlar oluşturmaktadır. Bu çerçevede emekli aylıkları konusunda alınacak kararlar dahil olmak üzere, tüm ekonomik sorunların çözümüne ilişkin atacağınız rasyonel adımların başarısı ve kalıcılığı da buna bağlıdır. Enflasyonu patlatan iktidarın hayat pahalılığını ortadan kaldırmadan ülkede kimsenin refahı hissedemeyeceğini gayet iyi biliyoruz.”

“31 Mart’ta roller değişecek”

“Demokrasilerde hesap günü sandıktır.  Emeklimiz de hiç şüphesiz kendisini zora sokanlarla hesaplaşmak için sandığı bekliyor. Emekli maaşlarında adalet sandığa kaldı. 31 Mart’ta roller değişecek. Demokrasilerde kimin daha büyük olduğunu hep beraber göreceğiz. DEVA Partisi olarak biz de başta emeklilerimiz ve çalışanlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızı yerel seçimlerde iktidara bir sarı kart göstermeye davet ediyoruz.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Elif Esen: “Emeklilik maaşı hesaplama sistemi değişmeseydi en düşük emekli maaşı 25 bin tl olacaktı”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-01-2024