DEVA’dan ’patates-soğan dağıtımı’ açıklaması: ‘Bir tarım bakanımız olmalı’

23-04-2021
DEVA’dan ’patates-soğan dağıtımı’ açıklaması: ‘Bir tarım bakanımız olmalı’

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, vatandaşa yapılan patates-soğan dağıtımında açıklanan rakamlardaki çelişkilere dikkat çekerek, iktidarın üretim verilerinden haberdar olmadığını söyledi. Desteklerin yabancı ülkelerin çiftçilerine verildiğini ileri süren Aydemir, ‘Planlı ve programlı tarımsal üretim için öncelikle bir tarım bakanımız olmalı’ dedi.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir yaptığı basın açıklamasında patates, soğan ve çeltiğin üreticilerden alınıp vatandaşa dağıtılmasını değerlendirdi. Aydemir, iktidar tarafından yapılan açıklamalarda ifade edilen rakamlardaki çelişkiye şu sözlerle dikkat çekti:

‘Çeltik üretimi kadar pirinç dağıtacağını söyleyen bir iktidar var’

“Çeltik üretimi kadar pirincin üreticiden alınıp dağıtılacağı söylendi. Yapılan yanlış anlaşılınca, 1 milyon 200 bin ton alınacağı söylenen patates 200 bin ton diye revize edildi. 200 bin ton patates dağıtılmayacağını da göreceğiz. Soğan ve pirincin de 40-50 bin ton civarında dağıtılacağını göreceğiz. Bu şunu gösteriyor: İktidar ne ürettiğinin ve elinde ne kaldığının farkında değil. Farkında olan bir iktidar bu kadar havada uçuşan rakamları telaffuz etmez. Vatandaşa çeltik üretimi kadar bedava pirinç dağıtacağını söyleyen bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidarın verilerden haberi yok.”

Aydemir, dağıtım sırasında oluşan izdihamı yoksulluğun göstergesi olarak niteledi:

‘Patates soğan milliyetçiliği yapıyorlar’

“TIR’lara bayraklar koyarak patates-soğan milliyetçiliği yapıp dağıtıyorlar. Kaymakamların, vali yardımcılarının çıkıp resmî açıklamalarını görüyoruz. Kilosu 1-1,5 TL olan patates-soğanın dağıtımındaki görüntüler ülkemiz adına utanç vericidir. Gerçek yoksulluğun en somut göstergedir.”

‘Üreticiden zararına patates alan iktidar, 5 kat fazlasını ithal etti’

“Patates-soğanlar üreticinin maliyetinin altında fiyata alındı. Maliyeti 90 kuruş ila 1 TL arasında olan patatesin kilosu 60 ila 85 kuruşa alınıp dağıtıldı. Yani üreticiden zararına mal alındı. Aynı iktidar ithalatta ne yaptı? Patateste üreticiden aldığının 5 katı fazlasını ithal etti. Mevcut iktidar destekleri yerli üreticimize değil, yabancı çiftçilere veriyor.”

‘Fiyatlar düşünce yanında olmaz, artınca hain ilan eder’

“Tarımda üretim bolluğu olduğunda fiyatlar hemen düşer. Bu iktidar, fiyatlar düştüğünde de üreticinin yanında yer almaz. Fiyat yükseldiğinde ise geçen yıl olduğu gibi depolara baskın yapılır, üretici ve tüccar vatan haini ilan edilir. Sonra ithalat serbest bırakılır, fiyatlar düşer. Bu kısır döngü devam eder. Bunlar tarımda bir plan ve programın olmadığını gösteriyor.”

İktidarın çiftçinin yanında yer alması için öncelikle bir tarım bakanına sahip olması gerektiğini söyleyen Aydemir şu ifadeleri kullandı:

‘Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde bakanlar sekreter oldu’

“Gerçek bir tarım politikasının olması için gerçek bir tarım bakanının olması gerekir. Şu anda bir tarım bakanı var mı, yok mu diye sorabiliriz. Tarım bakanının yokluğu Cumhurbaşkanı için bir şey ifade etmiyor. Bu tam da cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin beklediği bir sistem. Zaten her şeye kendisi karar verdiği için bir bakana da ihtiyaç yok. O yüzden bakanlar sekreter oldular. Eğer bu ülkede planlı, programlı tarımsal üretim yapılmasını istiyorsak önce liyakatlı, işini bilen bir tarım bakanı atamalıyız. Bir tarım bakanına sahip olmalıyız. Sayın Cumhurbaşkanı da atadığı bu bakanı dinlemeli, ona değer vermeli. Ancak o zaman çiftçinin yanında yer alabiliriz.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: ‘Birinci Meclis’in mirası özgürlükçü Türkiye’nin ilham kaynağıdır’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

23-04-2021