DEVA’dan plastik atık ithalatının yeniden başlamasına tepki: ‘Sektörle istişare edilerek yasaklanmalı’

11-07-2021
DEVA’dan plastik atık ithalatının yeniden başlamasına tepki: ‘Sektörle istişare edilerek yasaklanmalı’

18 Mayıs tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğle yasaklanan polimer cinsi plastik atıkların ithalatının yeniden başlatılmasına Demokrasi ve Atılım Partisi’nden (DEVA) tepki geldi. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl Avrupa’dan en fazla plastik atık ithal eden ülke konumuna geldiğini söyleyen DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Yasemin Bilgel şu ifadeleri kullandı:

‘Geri dönüşüm oranı hızla artırılmalı’

“Hem çevreyi hem de ekonomiyi düşünüyoruz. Plastik atık ithalatının bir takvime oturtularak yasaklanması gerekiyor. Bu süreçte sektör paydaşları ile mutlaka istişare edilmelidir. Öte yandan kendi atıklarımızın değerlendirilmemesi ülkemiz için bir millî servet kaybıdır. Ülkemizde geri dönüşüm oranı hızla artırılmalıdır.”

‘Kötü yönetimin keyfî karakterini ortaya koyan bir dönüş’

“Mağduriyetlerin önüne geçmek için önemli kararların zamana yayılarak ortak akıl ve istişareyle alınması gerektiğini defalarca tekrarladık” diyen Bilgel açıklamasına şöyle devam etti:

“Keyfî yönetimini sürdüren iktidar, sektör paydaşlarıyla ancak mağduriyet oluşunca konuşmaya karar verdi. Ardından 180 derece dönülerek yayımlanan tebliğ ile polimer cinsi plastik atıkların ithalatı tekrar serbest bırakıldı. Ekonomimizi, yatırımcımızı ve gözümüz gibi bakmamız gereken çevremizi önemli ölçüde etkileyen bu süreçler, iki ay içinde yapboz misali tebliğler yayımlanarak yönetilemez. Bu durum kötü yönetimin keyfî karakterini ortaya koyuyor.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi‘nden Hayvanları Koruma Kanunu açıklaması: ‘Yetersiz de olsa önemli bir başlangıç’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-07-2021