Ekmen: “Gıda enflasyonunu aşağı çekmek istiyorsanız çiftçiyi destekleyin”

31-05-2024
Ekmen: “Gıda enflasyonunu aşağı çekmek istiyorsanız çiftçiyi destekleyin”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada çiftçinin mağduriyetlerini gündeme getirdi. Ekmen, iktidara seslenerek “Eğer gıda enflasyonunu aşağı çekmek istiyorsanız çiftçinin girdi maliyetlerinin düşürün” uyarısını yaptı.

Milletvekili Ekmen, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

Görüştüğümüz kanun teklifinin bazı maddeleri tarım ürünlerinin pazar fiyatlarında bir istikrar getirme amacını gütmektedir. Ancak, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan'ın defalarca kez ifade ettiği ve DEVA Partisinin de bir tarım eylem planıyla kamuoyuna açıkladığı üzere; çiftçinin girdi fiyatlarında düzenleme getirmeyen hiçbir yaklaşım nihai tüketiciye ulaşan ürünlerde fiyat istikrarı getiremez. Bu yıl Mersin'de portakal ve limon bahçede kaldı. Çünkü işçiye verilmesi gereken portakal ve limonun toplanma bedeli pazar fiyatının çok daha üstündeydi. Dolayısıyla, iktidar bir düzenleme yapmak istiyorsa özellikle beden işçiliği gerektiren; portakal, limon ve benzeri narenciye gibi ürünlerde, çiftçiye beden işçiliği maliyetleri konusunda destek sağlamak zorundadır.

 

SONRAKİ HABER

Milletvekili Rızvanoğlu’ndan Karaköy’deki Kıyı İşgaline Dair Benzetme: AK Parti Halkın Arasına Bir ‘Berlin Duvarı’ Çekmiştir

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

31-05-2024