Ekmen, Uluslararası Anadili Günü’nde yaşayan dil ve lehçeleri yeniden sordu

21-02-2024
Ekmen, Uluslararası Anadili Günü’nde yaşayan dil ve lehçeleri yeniden sordu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e “Yaşayan Diller ve Lehçeleri”, bu dersleri alan öğrenci sayılarını, bu alanda lisans ve lisans üstü eğitim alan öğretmen adaylarının mevcudunu ve adaylarının atanma durumunu ifade eden çeşitli istatistikleri yazdığı bir soru önergesiyle sorarak yaşanan mağduriyetlere ve ihmallere dikkat çekmek istemişti.

Millî Eğitim Bakanlığı’ndan gelen kısmi cevap üzerine cevapsız kalan soruları yeniden soran Ekmen, konuyu şöyle ifade etti:

“Ülkemizin farklı etnik dokusu, kültürel zenginliği ve geçmişten günümüze gelen medeniyet birikimi bizim için her zaman gurur kaynağı olmuştur. Bu yüzden Türkiye’nin bir ucundan öteki ucuna var olan dillerin veya lehçelerin yaşaması ve yaşatılması oldukça önemlidir. Bunun ise en önemli koşulu yeni nesillere aktarımı, yani eğitimdir. Dolayısıyla ülkemizin bu zenginliğini yaşatmak adına kararlı duruşumuzu her zaman göstereceğimizi ifade ederek daha önce bu konuda verilen soru önergemizin cevaplanmayan maddelerini ve verilen cevaba istinaden sorma ihtiyacı hissettiğimiz hususu cevaplanmak üzere dikkatinize sunuyorum.”

Ekmen, önerge bağlamında aşağıdaki soruları sordu:

1.Bu yaşayan diller ve lehçelerde 2012-2024 yılları arasında örgün olarak eğitim gören kaç öğrenci vardır. Öğrencilerin şehir ve lehçelere göre dağılımı nedir?

2.2012-2024 yılları arasında yaygın eğitim kurumlarında yaşayan diller ve lehçelerle ilgili eğitim alan kursiyer sayısı kaçtır? Kursiyerlerin şehir ve lehçelere göre dağılımı nedir?

3.Son 10 yılda yaşayan diller ve lehçelerle ilgili alan mezunu öğretmen adayı sayısı kaçtır? Bu adayların alan bazında dağılımı nedir?

4.Son 10 yılda bu alanlarda lisansüstü eğitim gören öğretmen veya öğretmen adayı sayısı kaçtır? Bunların alanlara göre dağılımı nedir?

5.Yaşayan diller ve lehçelerden Adığece, Abazaca, Lazca, Gürcüce, Arnavutça ve Boşnakça dillerinin öğretimi amacıyla eğitimci yetiştirmek için lisans veya lisansüstü düzeyde bir program yoksa bu dillerin öğretimi kimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu eğitimcilerin kabulü için aranan asgari şartlar nelerdir?

6.Yaşayan dil ve lehçelerin yaşaması ve gelişimi için Bakanlığınızın belirlemiş olduğu kısa, orta veya uzun vadeli planlar varsa nedir?

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karal, 600 bin besilik sığır ithalatını Meclis gündemine taşıdı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

21-02-2024