Elif Esen: “Temizlik ürünlerinde KDV oranı düşürülmeli”

14-07-2023
Elif Esen: “Temizlik ürünlerinde KDV oranı düşürülmeli”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, temizlik ürünlerinde artırılan KDV’lerin düşürülmesini istedi. Esen, “Herkesin temizlik ürünlerine daha kolay ulaşabilmesi için KDV oranı düşürülmelidir. Vatandaşlarımızın özellikle kadın ve çocukların sağlığını korumak, temizlik ve hijyen ürünlerine erişimlerini sağlamak adına acil önlemler alınmalıdır” dedi.

‘Yüzde 10’a yükseleceğine yüzde 20’ye yükseldi’

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan DEVA Partili Elif Esen “Sabun, deterjan, dezenfektan, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi, hijyenik pedler gibi temel hijyen ürünlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8'den yüzde 10’a yükseleceğine yüzde 20'ye yükseltilmiştir. En düşük bebek bezi fiyatı 100 TL’nin üzerindeydi. Şimdi bu zamla iyice erişilmez olmuştur” ifadelerini kullandı.

“‘3 çocuk yapın’ demekle olmaz”

Temizliğin lüks değil mecburiyet olduğunu söyleyen Esen, “İktidarın ‘Temizlikten vazgeçilebilir ama diş sağlığından asla’ ya da asgari ücretin 11.402 TL olduğu ülkemizde 10.500 TL’ye dayanan açlık sınırı ile ‘Çocuk yapın ama bezini de siz düşünün’ politikasını anlamakta zorlanmaktayız. Kadınlara ‘3 çocuk yapın’ demekle olmaz, çocuk dünyaya ihtiyaçlarıyla doğar. Bunu öneriyorsanız kadınları, aileleri de bu dev masraflarla baş başa bırakmayacak, destekleyeceksiniz” diyerek eleştirdi.

‘Acı reçeteyi önce kendisi uygulamak zorunda’

Esen sözlerini “Kamudaki kara delikleri tıkamak, israfa son vermek, rantları vergilendirmek yerine yük yine dar ve sabit gelirlilerin sırtına yıkılmaktadır. Acı reçeteyi iktidar önce kendisi uygulamak zorundadır. Bu adımlar sefalet getirecek adımlardır” şeklinde sürdürdü.

KDV artışları deprem bölgesini vuracak

Deprem bölgesine de değinen Esen, “Bu KDV artışları, deprem bölgelerinde maalesef en çok ihtiyaç duyan kesimi vuracaktır. Kadınlar ve çocuklar, zaten zor durumda olan yaşamlarını düzene sokmaya çalışırken, ekonomik zorluklarla mücadele etmek zorunda kalacaklardır” diye konuştu.

‘Yük neden iktidarın zenginleştirdiği şirketlere yüklenmiyor?’

Esen hükümete “Bu vergi zamlarıyla halkın sağlığına verdiğiniz değeri mi gösteriyorsunuz? Deprem bölgelerindeki kadınlar ve çocuklar için neden acil önlemler alınmıyor? Hijyen ürünlerine ulaşmak için neden bu kadar çok engelle karşılaşıyoruz? Milyonlarca kadının ve çocuğun hayatını olumsuz etkilemek yerine, bu yük niçin iktidarın tanıdıklarına dağıttığı ihalelerle zenginleştirdiği ve üstüne bir de vergi zammı yerine vergi indirimi uyguladığı zengin şirketlere yüklenmiyor?” diye sordu.

SONRAKİ HABER

Akbelen Direnişi 2 Yaşında: “Bir toprakta hak hukuk çiğnenirse orada bereket de olmaz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

14-07-2023