İzmir Milletvekili Ösen, Kemeraltı yangınlarını meclise taşıdı

03-05-2024
İzmir Milletvekili Ösen, Kemeraltı yangınlarını meclise taşıdı

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, İzmir’in Tarihi Kemeraltı Çarşısında gerçekleşen yangınları yerinde inceleyerek hazırladığı soru önergesini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle TBMM gündemine getirdi.

DEVA Partisi Kültür, Sanat ve Turizm Politikaları Koordinatörü ve İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısında 2 ay arayla çıkan yangınları yerinde inceledi. Esnafın yangınlarla ilgili talep ve şikayetlerini dinleyen Milletvekili Ösen, hazırladığı soru önergesini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu. Son dönemlerde arka arkaya yaşanan yangınların Kemeraltı Çarşısının geleceğiyle ilgili kaygılara neden olduğunu belirten Ösen, şöyle konuştu:

 “Dünyanın en eski yerleşim alanlarından olan İzmir’in merkezinde yüzyıllardır faaliyet gösteren Kemeraltı Çarşısı, pek çok kültürün izlerini taşıyan 2 bine yakın tescilli tarihi binaya ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde her yıl yerli yabancı turistin ilgisini çeken Kemeraltı, aynı zamanda İzmir ve çevre illerde yaşayan vatandaşlarımızın sıklıkla ziyaret ettiği bir alışveriş merkezidir. Bu nedenledir ki Kemeraltı Çarşısı, yaklaşık 12 bin civarında esnafımızın geçimini sağladığı bir iş kapısıdır. Tarihi ve kültürel birikimiyle dünyanın sayılı örneklerinden olan Kemeraltı Çarşısında bulunan yapıların birbirine bitişik, eski ve ahşap malzemeli olması, sokakların darlığı yangınların sıçrayarak hızla yayılmasına neden olmaktadır”.

“Çarşı esnafı ilgisizlikten şikayetçi”

Şubat ve Nisan aylarında çıkan yangınlar sonrası yürütülen çalışmaları yerinde izlemek için iş merkezlerine ziyarette bulunan Ösen “Çarşı esnafı; yangın, sel, deprem gibi afetlere karşı yapıların savunmasız olduğunu dile getirerek ilgisizlikten şikayet etti. Haklı olarak mağduriyetlerinin bir an evvel giderilmesini istiyorlar. Biz de üzerimize düşeni yaptık ve konuyu TBMM’ne taşıyarak Kemeraltı esnafımızın sesi olduk” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan bilgi istedi

Son 1 yıl içerisinde Kemeraltı Çarşısı’nda çıkan yangınların İzmirlileri korkuttuğunu ifade eden Ösen, çarşı esnafının ve vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından konunun dikkatle ele alınması gerektiğini belirtti. Kemeraltı Çarşısının İzmir’in ve bölgenin en önemli tarihi ve kültürel mekanlarından biri olduğunu belirten Ösen, yangına ve yangının sıçrayarak yayılmasına  engel olmak için gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Ösen, meclise taşıdığı soru önergesinde içişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 1. Kemeraltı’nda son 1 yılda kaç yangın çıkmıştır? Çıkan yangınlar, hangi sebeplerden kaynaklanmıştır?
 2. Kemeraltı’nda son 1 yılda çıkan yangınlarda zarar gören ya da hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuş mudur?
 3. Son 1 yılda çıkan yangınlardan etkilenen ticarethanelerin sayısı kaçtır? Bu yangınlar nedeniyle kaç esnafımız ne kadar maddi zarara uğramıştır?
 4. Son 1 yılda çıkan yangınlarda kaç tarihi bina zarar görmüştür? Zarar gören tarihi binalarda restorasyon çalışmaları yapılmış mıdır? Zarar tanzim edilmiş midir?
 5. Kemeraltı Çarşısında çıkabilecek bir yangının yayılmasını önleyecek çalışmalar yapılmış mıdır? Kaç tarihi binanın dış cephesinde yangın yalıtımı bulunmaktadır? Tarihi binaların kaçında duman dedektörü, sulu yangın sistemleri vardır?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: “27 ülkenin toplamından fazla olan enflasyon, liyakatsizliğin, gösteriş ve şatafatın, hukuktan uzaklaşmanın sonucu”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-05-2024