Milletvekili Ösen, hazineye ait taşınmazların turizm amaçlı girişimcilere tahsisini Bakan Ersoy’a sordu

29-04-2024
Milletvekili Ösen, hazineye ait taşınmazların turizm amaçlı girişimcilere tahsisini Bakan Ersoy’a sordu

DEVA Partisi Kültür, Sanat, Turizm Politikaları Koordinatörü ve İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilana çıktığı hazineye ait 32 taşınmazın tahsisini meclis gündemine taşıdı. 

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, turizm tesislerinin turizm yatırımcılarına tahsisi hakkında hazırladığı soru önergesini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu. 02.04.2023 tarihli Resmî Gazete’nin 32508 sayısında yayımlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu taşınmazı tahsis duyurusuna göre 9 ilde 32 taşınmazın yerli ve yabancı girişimciye tahsis edileceğini belirten Milletvekili Ösen “Antalya, Muğla ve İzmir gibi önemli turizm destinasyonlarında yer alan turistik illerimizde bulunan hazineye ait söz konusu kamu taşınmazları arasında 3-4-5 yıldızlı otel, butik otel, tatil köyü, günübirlik tesis, özel konaklama tesisi ve personel lojmanları bulunuyor. Şeffaflık ilkesi gereği bu tesislerin tahsis nedenleri ve süreç hakkında açıklama yapılması gerekiyor” diye konuştu.

İzmir Milletvekili Ösen, meclise taşıdığı soru önergesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 1. Hazineye ait turizm tesislerinin tahsis edilme gerekçeleri nelerdir? Bu tesisler zarar mı etmektedir?
 2. Tahsis şartlarında neden yerli işletmeciler tercih edilmemiş ya da yerli girişimciye öncelik tanınmamıştır?
 3. Tahsis şartlarında belirtildiği üzere bir girişimci birden fazla tesis için başvuruda bulunabilecektir. Aynı turizm destinasyonları içinde bir girişimcinin tüm tesisler için talepte bulunması bölgesel olarak sektörde tekelciliğe neden olabilir mi? Tekelciliğe engel olmak için ne gibi önlemler düşünülmüştür?
 4. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Side’de toplam 900 yatak kapasiteli 5 adet personel lojmanı hangi gerekçelerle girişimcilere tahsis edilmektedir?
 5. Personel lojmanları kamu konutu olma işlevine devam edecek midir yoksa turizm tesisine mi dönüştürülecektir?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen, Batman Petrolspor'un Şampiyonluğunu Kutluyor: "Bu Zafer, Hepimizin; Emeği Geçen Herkese Teşekkürler!”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

29-04-2024