Yeneroğlu, intihar eden Müftü Mehmet Deniz’e baskı uygulandığı iddiasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a sordu

09-08-2023
Yeneroğlu, intihar eden Müftü Mehmet Deniz’e baskı uygulandığı iddiasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a sordu

DEVA Partili Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, müftü Mehmet Deniz'in Diyanet tarafından gördüğü baskı nedeniyle yaşamına son verdiğine yönelik iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a, “İşlemin hukuka aykırılığına karar verilmesine rağmen kararın Başkanlık tarafından yerine getirilmediği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, kamuoyuna yansıyan haberlerde masrafları Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bütçesinden karşılanan toplantılara katılmaması, ziyaretlerinde TDV bütçesinden yemek ısmarlamak yerine cebinden karşılayarak simit-peynir aldırması, bisiklete binmesi, motosikletle işe gitmesi ve cübbe giymemesi gibi nedenlerden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatıldığı ve soruşturmanın ardından müftülükten atıldığı öne sürülen müftü Mehmet Deniz'in, bu baskı sonucu intihar ettiğine yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hukuka aykırı olarak mahkeme kararını yerine getirmediği anlaşılmaktadır’

Deniz’in görevden alınma kararına karşı açtığı davada Balıkesir İdare Mahkemesi tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kınama cezası ile müftülükten alınma kararının iptaline ve göreve iade kararı verilmesine rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu kararı işleme koymadığının ifade edildiğini söyleyen Yeneroğlu, “İdari Yargılama Usulü Kanunun 28/1. maddesi gereğince ‘Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.’ Ayrıca Anayasa’nın 9. maddesi uyarınca mahkemeler Türk Milleti adına karar verir. Bu doğrultuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hukuka aykırı olarak mahkeme kararını yerine getirmediği anlaşılmaktadır” dedi.

‘Verilen kararın 30 günlük yasal süre içerisinde uygulanmamasından kim sorumludur?’

Yeneroğlu, verdiği soru önergesi kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a şu soruları sordu:

 1. Müftü Mehmet Deniz hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ne zaman ve hangi gerekçelerle soruşturma başlatılmıştır? Müftü Mehmet Deniz’in bisiklete binmesi, motosikletle işe gitmesi, cübbe giymemesi ve masrafları TDV bütçesinden karşılanan toplantılara katılmaması gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldığı ve görevden alındığı iddiaları doğru mudur?
 2. Müftü Mehmet Deniz hakkında verilen ilgili kınama ve görevden alınma kararlarının gerekçesi nedir?
 3. Müftü Mehmet Deniz’in göreve iade talebiyle açtığı davanın Balıkesir İdare Mahkemesi tarafından kabul edilmesi ve işlemin hukuka aykırılığına karar verilmesine rağmen kararın Başkanlık tarafından yerine getirilmediği iddiası doğru mudur?
 4. Müftü Mehmet Deniz hakkında Balıkesir İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın 30 günlük yasal süre içerisinde uygulanmamasından kim sorumludur? İlgili kararın uygulanmaması nedeniyle sorumlu kişi hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
 5. Müftü Mehmet Deniz vefat ettikten sonra ilgili mahkeme kararı uygulanarak yasal hakları ailesine iade edilmiş midir? Müteveffanın ailesine nasıl destek verilmesi planlanmaktadır?

Son 5 yılda kaç imam ve müftü hakkında soruşturma açılmıştır?’

 1. Son 5 yılda; kaç imam ve müftü hakkında soruşturma açılmış, kaç tanesi hakkında disiplin cezası verilmiş, kaç tanesi devlet memurluğundan çıkarılmıştır? Son 5 yılda İdare Mahkemeleri tarafından verilen kaç göreve iade kararı Diyanet İşleri Başkanlığınca uygulanmamıştır?
 2. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışanlarına, kılık ve kıyafetleri ile yaşam tarzları hususunda baskı uyguladığı, baskı uyguladığı çalışanlarını da kamu görevinden atarak cezalandırdığı iddiaları hakkında soruşturma/inceleme başlatılmış mıdır?
 3. İYUK’un 28/1. maddesine aykırı şekilde mahkeme kararlarının uygulanmamasına yönelik Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar ile diğer bakanlıklarda yazılı ya da sözlü bir teamül bulunmakta mıdır? İdarelerin mahkeme kararlarını uygulamaması hususunda bir önlem alınmış mıdır ya da herhangi bir soruşturma/inceleme başlatılmış mıdır?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Esen, depremzedelerin sorunlarını dinledi: “Şehir savaştan çıkmış gibi toz, duman, hastalık, açlık içinde”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

09-08-2023