Ali Babacan, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda

08-06-2024
Ali Babacan, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 130 ülkeden üst düzey hükûmet ve şirket yetkilisinin katıldığı St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nun (SPIEF) ilk gününde konuşmacı olarak yer aldı.

Dünyanın önde gelen ekonomi forumları arasında gösterilen ve 1997 yılından bu yana her yıl St. Petersburg'ta düzenlenen foruma katılan Ali Babacan, ana konuşmacı olduğu oturumda BRICS ve benzeri bölgesel iş birliklerinin hem temsil ettikleri ülkeler ve bölgelere hem de küresel sisteme önemli fırsatlar sunduğunun altını çizdi. 

Ali Babacan, Türkiye’nin BRICS gibi bölgesel iş birlikleriyle yakın ilişki içinde olmasının Türkiye’nin mevcut iş birlikleriyle bir çelişki ve çatışma olarak görülmemesi gerektiği vurguladı. Bölgesel iş birliklerinin yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerin küresel sistemde seslerini daha etkili biçimde duyurmada önemli rol oynadığının altını çizdi.

Türkiye ile Rusya’nın birbirini tamamlayan ekonomik yapılara sahip olduğunu belirten Babacan, bu çerçevede iki ülkenin arasında yakın diyaloğun her zaman karşılıklı saygı anlayışıyla sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Medya kuruluşları RT (Russia Today) International, BRICS TV ve Big Asia TV Channel’a verdiği mülakatlarda aynı konulara değinen Ali Babacan, 8 Haziran'da sona erecek forumda bir oturumda daha konuşmacı olarak yer alacak.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da foruma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ev sahipliği yapıyor.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen: “Taşucu üzerinden yapılan canlı hayvan taşımacılığı için başka bir liman tercih edilmelidir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

08-06-2024