Ali Babacan’dan AK Parti seçmenine tarihi çağrı: “Vicdanınızın sesini dinleyin”

06-06-2023
Ali Babacan’dan AK Parti seçmenine tarihi çağrı: “Vicdanınızın sesini dinleyin”

Babacan, geçmişte AK Parti’ye oy veren seçmenlere seslendi: “Eliniz AK Parti’ye gitmiyor, biliyorum”, “‘Bütün servetim bu yüzük’ diyen Erdoğan sözünden döndü”, “AK Parti’yi birileri haksız zenginleşmenin aracı olarak kullanıyor”, “‘Millet İttifakı kazandı’ demeyeceğiz, ‘Türkiye kazandı’ diyeceğiz”, “Kabinde vicdanınızın sesini dinleyin”.

DEVA Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ali Babacan, seçim çalışmaları için gittiği Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki halk buluşmasında şunları söyledi:

‘Eliniz AK Parti’ye gitmiyor, biliyorum’

“Ben kendimi bildim bileli bazı mahallelerde ‘Elim altı oka gitmiyor, elim CHP’ye gitmiyor’ derler. Bu seçim, tam da o mahallelerde, o evlerde kısık sesle ‘Elim AK Parti’ye gitmiyor’ deniliyor. Önceki seçimlerde AK Parti’ye oy vermiş arkadaşlarım sesleniyorum. Evet, bu sefer eliniz gitmiyor biliyorum. Eliniz, yoksulluğa gitmiyor, yüzde 100’ü geçen enflasyona gitmiyor. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, baskıya, zulme eliniz gitmiyor.”

‘O Erdoğan yok artık’

“Sözünden dönen, etrafındaki çıkarcılara yakasını kaptırmış Recep Tayyip Erdoğan’a eliniz gitmiyor, farkındayım. Çünkü sizin 2002’de iktidara taşıdığınız, ‘Bütün servetim bu yüzük’ diyen Erdoğan sözünden döndü. O günkü Erdoğan yok artık.  İlk gün söz verdiği adaletten, ortak akıldan, istişareden döndü.”

‘Beni en iyi siz tanırsınız’

“Bakın ben AK Parti’nin ilk kurucu ekibindeydim. Sizlerin desteğiyle 2002’de, 2007’de, 2011’de bakan oldum. Sizler bana bu devletin hazinesini emanet etmediniz mi? Beni en iyi siz tanırsınız, siz bilirsiniz: Tam 13 yıl bu milletin tek bir kuruşu zayi olmasın diye çalıştım. Bu milletin emeğine de vergisine de gözüm gibi baktım. Hamdolsun, boğazımdan tek lokma haram geçmedi.”

‘AK Parti’yi birileri haksız zenginleşmenin aracı olarak kullanıyor’

“Ama benim de kurucusu olduğum o parti, artık 2002’deki AK Parti değil. Erdoğan, 2002’deki Erdoğan değil artık. Maalesef şimdi o partiyi bazıları, haksız zenginleşmenin aracı olarak kullanılıyor her gün. Onlar milleti unuttu. Zaten biz de o yüzden burada değil miyiz? Adaleti alaşağı eden, demokrasiyi ezen, hakkı yerle bir eden o eski hikâyeyi kabul etmediğimiz için hep beraberiz.”

‘Devasa bir külliye inşa eden zihniyete eliniz gitmiyor’

“Keçiören’deki mütevazı evinden taşınıp, devasa bir külliye inşa eden bir zihniyete eliniz gitmiyor, gitmeyecek; biliyorum. Dünyada son 100 yıl içinde inşa edilen en büyük saray Ankara’da. Biz, ‘Sarayları yükseltelim’ demiyoruz. ‘Demokrasiyi yükseltelim’ diyoruz.

“‘Millet İttifakı kazandı’ demeyeceğiz, ‘Türkiye kazandı’ diyeceğiz”

“Zamanında AK Parti’ye gönül vermiş kardeşlerim, biliyorum, itirazınızı yüksek sesle dile getirmiyorsunuz ama sabırla sandık gününü bekliyorsunuz. Değişim için, kaybedeni olmayan bir zafer için, bize destek vermenizi bekliyoruz. Biz, pazar akşamı ‘Millet İttifakı kazandı’ demeyeceğiz. ‘86 milyon kazandı, Türkiye kazandı’ diyeceğiz. Hep beraber kazanmak için, evlatlarınız için, torunlarınız için bize destek vermenizi bekliyoruz.”

‘DEVA için CHP’ye, ‘Birlikte DEVA var’ diyerek Kılıçdaroğlu’na…’

“O sandık günü sakince gidip, kabinde vicdanınızla baş başa kaldığınızda vicdanınızın sesini dinleyin. Mührü bu kez DEVA için CHP’ye basmanızı talep ediyoruz. Saadet için, Gelecek için, Demokrat Parti için mührü CHP’ye basmanızı talep ediyoruz. ‘Birlikte DEVA var’ diyerek mührü Sayın Kılıçdaroğlu’nun isminin altına basmanızı talep ediyoruz.”

‘Alelade bir seçim değil, iki tercihli bir referandum’

“4 gün sonra alelade bir seçim yaşamayacağız. Önümüzde partilerin yarıştığı sıradan bir seçim yok. Aslında iki tercihli bir referandum var. Otoriterlik mi; demokrasi mi? Keyfilik mi; hukuk mu? Baskı mı; özgürlük mü? Tek akıl mı; ortak akıl mı? Korku mu; umut mu? Öfke mi; sevgi mi? Kavga mı; barış mı? Kriz mi; huzur mu? Yoksulluk mu; zenginlik mi? Kara kış mı; bahar mı?”

‘At şu imzayı da düşür enflasyonu’

“Sayın Erdoğan, ‘Ben imza atmasaydım Bebecan enflasyonu düşüremezdi’ diyor. Madem hikmet imzada, at şu imzayı da enflasyonu düşürüver görelim. ‘IMF’ye borcu sıfırladık’ diyor. Evet. Ekonomi yönetiminin başındaydım. IMF’ye son taksitin ödendiği tuşa ben bastım. ‘Ben imza atmasaydım paradan altı sıfır atamazdı’ diyor. İyi de döviz kuru 2 lirayken 20 liraya sen çıkarmadın mı? Düşür de görelim. At bir imza da dolar kuru düşsün, görelim.”

Ahmet Tüysüz için destek istedi

Ayrıca “Siverek’i iyi tanıyan bir arkadaşımızın TBMM’de milletvekili olarak görev alması gerekiyor. Bizim Şanlıurfa kurucu il başkanımız Ahmet Tüysüz. Ahmet Bey bizim adayımız” diyen Babacan, Tüysüz’den Şanlıurfa’nın sesi olması için söz aldı.

 

SONRAKİ HABER

Mustafa Yeneroğlu’ndan Fuat Oktay’a: “Cumhurbaşkanı, seçim kampanyasında kaç makam otomobili, uçak ve resmi hizmete mahsus vasıta kullanıyor?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-06-2023