Burak Dalgın, Kurum’un tepki çeken sözlerinin ardından Bakan Yerlikaya’ya sordu: “6 Şubat Depremlerinde hayatını kaybeden kaç vatandaşımız var?”

02-02-2024
Burak Dalgın, Kurum’un tepki çeken sözlerinin ardından Bakan Yerlikaya’ya sordu: “6 Şubat Depremlerinde hayatını kaybeden kaç vatandaşımız var?”

DEVA Partisi Milletvekili Burak Dalgın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Eski Bakanı Murat Kurum’un 6 Şubat Depremleri hakkında bir televizyon programındaki “130 bin canımız gitmiş. 11 ilde deprem oldu, İstanbul 11 ile yetişir.” sözleri üzerine, İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın cevaplaması için depremdeki can kayıplarına ilişkin soru önergesi verdi.

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde; katıldığı televizyon programında 6 Şubat Depremleri hakkında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Eski Bakanı Murat Kurum’un “130 bin canımız gitmiş. 11 ilde deprem oldu, İstanbul 11 ile yetişir” sözlerini gündeme getirdi.

Murat Kurum’un sözlerinin “kamuoyunda 6 Şubat 2023 depremlerindeki kayıplarımızın sayısı konusundaki tartışmaları ve soru işaretlerini yeniden gündeme getirdiğini” ifade eden Dalgın, İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

 1. 6 Şubat 2023 depremlerinde hayatını kaybeden kaç vatandaşımız vardır?
 2. 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından deprem bölgesinde bulunup da artık sinyal alınamayan GSM abonesi ve artık kullanılmayan kredi kartı sayısı nedir?
 3. Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan depremlerde toplam kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili heyet, Güney Afrika Büyükelçiliğini destek ve teşekkür amaçlı ziyaret etti

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

02-02-2024