DEVA Partili Elif Esen: “Ocak ayını beklemeden emeklileri rahatlatın”

28-07-2023
DEVA Partili Elif Esen: “Ocak ayını beklemeden emeklileri rahatlatın”

Emekli maaşlarının artırılması için iktidara çağrıda bulunan DEVA Partili Elif Esen, “Simidin 10 lira olduğu Türkiye’de emeklilerin 7500 lirayla geçinmesi nasıl beklenebilir? Emeklilik maaşının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çıkartılması lazım. Ocak ayını beklemeden emeklileri rahatlatın” dedi.

Sosyal medya hesaplarından bir video yayınlayan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, emekli maaşlarına yapılan zammın yetersiz olduğunu söyledi.

Esen, “Geçtiğimiz hafta sonu çok yakınımda olan bir yaşlı amcamız ‘7500 TL emekli maaşıma zam gelmiyor mu?’ diye sordu. Adeta kapı kapı dolaşıp yardım istiyor. Simidin 10 lira olduğu Türkiye’de emekliden 7500 lirayla geçinmesi nasıl beklenebilir? O yüzden emeklilik maaşının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çıkartılması lazım ama zamlar o kadar büyük ki asgari ücret de hayat pahalılığını karşılayacak ölçüde değil. Yoksulluk boyutu yeme, içme, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlara kadar dayandı. Yaşlılarımıza hiç kıyamıyorum. Bütün ömürlerini çalışarak geçirmişler. Primlerini, vergilerini ödemişler. Emeklilerimize reva mı bu? İktidara soruyorum; yakınınızda hiç mi yaşlınız yok? Gidip onlarla konuşmaya hiç mi vaktiniz olmadı? Lütfen oturup düşünün. Ocak ayını beklemeden emeklileri rahatlatın. Madem Meclis’i tatil ettiniz, bu sorumluluk bakanlarınıza düşer” diye konuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi, en düşük emekli maaşını 11500 TL’ye yükseltilmesi için kanun teklifi verdi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

28-07-2023