Ekmen: “TPAO’nun Filyos Limanı’na bağlı çalışan işçileri görevlerine iade edin”

10-05-2024
Ekmen: “TPAO’nun Filyos Limanı’na bağlı çalışan işçileri görevlerine iade edin”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Filyos Limanı Sakarya Gaz Sahasında çalışmakta iken haksız yere işten atılan güvenlik görevlilerinin mağduriyetlerini gündeme taşıdı.

Ekmen, kendisine ulaşan işçilerin mağduriyetlerini şu sözlerle ifade etti:

“Tarafımıza ulaştırılan şikayetlere ve bunlara dair belgelere göre TPAO’nun Zonguldak Filyos Limanı Sakarya Gaz Sahasında çalışan güvenlik görevlilerinden 58'inin işine hiçbir gerekçe gösterilmeden son verilmiş. Daha sonra yapılan itirazlar neticesinde seçimlerden önce bu karar geri alınmıştır. Fakat bu hafta bu işçilerden 10’unun işine tekrar son verildiği iletilmiştir. Üstelik iş hukukuna aykırı bir şekilde ve doğru dürüst yazılı bir tebligat yapılmadan yapılmıştır. Bu işçiler; 2022 yılında önce Milli Eğitimin onaylı bir yazılı sınavı, daha sonra Gazi Üniversitesi'nin Spor Parkuru Testini ve nihai olarak da TPAO yönetiminin mülakatı ile işe alınmış kişilerdir.”

“Söz konusu işyeri aynı zamanda yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelmiştir”

Milletvekili Ekmen, ne tesadüf ki, geçenlerde, Barış Pehlivan’ın Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısında özellikle Filyos’taki sayısız ve milyonlarca lirayı bulan yolsuzluk iddialarını gündeme taşıdığına dikkat çekti. Söz konusu yazıda şirket ismi ve ihale isminin açıkça verildiğini söyleyen Ekmen, üstelik 400.000 liralık bir işin 14 milyon liraya nasıl ihale edildiğinin de anlatıldığını ifade etti.

“Eğer tasarruf etmek istiyorsanız; işçinin hakkına göz dikerek değil, yolsuzlukla ve israfla mücadele ederek tasarruf etmelisiniz”

TPAO Genel Müdürü’ne seslenmek istiyorum diyen Ekmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TPAO kâr eden bir kuruluştur. Gabar’da, Karadeniz’de, Batman’da, Trakya’da, Adıyaman’da, Mardin’de Petrol üreten ve ciddi anlamda para kazanan bir kuruluştur. Eğer bir tasarrufa yönelmek istiyorsanız bu işçinin fazla mesai ücretlerini keserek veyahut iki yıl önce işe başlatılan güvenlik görevlilerini hiçbir gerekçe göstermeden işten atmakla yapılamaz. Bir tasarruf yapmak istiyorsanız bu ihaleleri gözden geçireceksiniz ve idarecilerin israfa dayalı tek taraflı harcamalarını kontrol altına alacaksınız.”

Ekmen, verilen haksız karardan vazgeçilmesi için şu sözlerle çağrıda bulundu:

“Buradan TPAO Genel Müdürlüğü'ne gazetedeki köşe yazısında yer alan yolsuzluk iddialarının cevaplandırılması ve bu 10 güvenlik görevlisinin işine son verilmesindeki kararın geri alınması için çağrıda bulunuyorum. Önemli sınavlardan geçerek, en az üç kademeli bu sınavlarda yeteneğini ispatlayarak işe alınmış bu işçilerin hakkının hukukunun korunması ve tekrar işe alınması gerektiği yönündeki çağrımız tekrar yineliyorum.”

SONRAKİ HABER

Ekmen: “Cumartesi Annelerinin sesini duyun ve yaralarını sarmalarına yardım edin”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-05-2024