İzmir Milletvekili Ösen’den 19 Mayıs mesajı: “Gençlere bugün değer vermeyen bir toplumun yarınlardan umudu olamaz”

18-05-2024
İzmir Milletvekili Ösen’den 19 Mayıs mesajı: “Gençlere bugün değer vermeyen bir toplumun yarınlardan umudu olamaz”

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. 19 Mayıs 1919 tarihinin milli mücadele bilincinin yerleşmesinde dönüm noktası olduğunu ifade eden Ösen, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşku ve sevinçle kutluyor; 105 yıl önce bugün, umudun ve direnişin adı olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadelenin tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyorum.” dedi.

“Gençler geçim derdiyle boğuşuyor”

İzmir Milletvekili Ösen, yayınladığı mesajda hükümetin gençlere ağır bir borç faturası miras bırakacağını belirterek şöyle devam etti:

 “Atamızın bütün ümidini bağladığı gençler, bugün eğitim, kültür, felsefe, sanat, spor faaliyetleriyle ilgilenmek yerine geçim derdine düştü. Geçtiğimiz hafta okul harçlığını çıkartmak üzere kuryelik yapan Ata Emre Akman hayatının baharında vahşice öldürüldü; yüreğimizi dağladı. Gençlerimize yeterli imkanları sağlayamıyor, onları koruyamıyoruz. Atamızın emaneti gençler, bugün ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Çalışmak için okullarını bırakıyorlar. İstihdam yetersizliği nedeniyle ümitsizliğe kapılarak gelecekten beklentilerini düşürüyorlar. Zararlı madde bağımlılığı her geçen gün artıyor. Donanımlı gençler yurtdışına gitmek için sıra bekliyor. Önümüzdeki belirsizlik tablosu geleceğe yönelik kestirim yapmamızı güçleştiriyor.”

“Gençler geleceğe koşarken hükümetin temsilcileri sınırlarını aşamıyorlar”

Gençliğe yönelik politikalar üretilemediğini belirten Ösen “21. Yüzyılda, teknoloji çağındayız. Küresel bir dünyada var olabilmek için teknolojiye, bilime, yabancı dile, kültür ve sanata daha çok yer açmak gerekiyor. Fakat tezatlığa bakın ki hükümet, önümüze dogmatik bir eğitim planı koyuyor: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitim Programı. İsminden de anlaşılacağı üzere siyasal bir tarafgirlikle hazırlandığı aşikar. Erdemli ve yetkin insan yetiştirme amacı taşıdığı belirtilen programın akademik amaçlardan yoksun kalması kabul edilebilir değil. Ne yazık ki gençler geleceğe koşarken hükümetin temsilcileri sınırlarını aşamıyorlar.  Acilen gençlerin yarınlarımız olduğunu hatırlamalıyız. Teknoloji ve inovasyon toplumunda sorgulayan, eleştiren, genel kabulleri yıkan gençlerle  değer üretebilir ve geleceği inşa edebiliriz. Teknoloji devrimini ancak bilimsel yaklaşımlarla ele alınan eğitim programlarıyla yakalayabilir ve ülkenin kalkınmasını gerçekleştirebiliriz. Okul içi ve okul dışı eğitim programlarıyla gençleri hem akademik yetkinlik kazandırmalı hem de hayata hazırlamalıyız. Bugün gençlere gerekli değeri vermeyen bir toplumun yarınlardan da umudu olamaz. Gençliğin dinamizmi, gücü olmadan özgür ve demokratik bir Türkiye de olamaz.” diye konuştu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Esen TÜİK’in doğum oranı açıklamasını değerlendirdi: “Gençler geçim sıkıntısı yüzünden evlenemiyor, nerede kaldı çocuk büyütmek!”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

18-05-2024